Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat

Chiller

Bir soğutucu, bir buharı sıkıştırma veya emme soğutma çevrimi yoluyla bir sıvıdan ısıyı alan bir makinedir. Bu sıvı daha sonra ekipmanı soğutmak için bir ısı eşanjöründe veya başka bir işlem akışında (hava veya işlem suyu gibi) dolaştırılabilir.

Bir Chiller ve bir klima arasındaki fark nedir?

Chiller lerde, bir buharın sıkıştırılması veya absorpsiyonlu soğutma çevrimi yoluyla bir sıvının içinden ısı alınır. Soğutulan sıvı bir binadaki borulardan ve hava taşıyıcılardaki bobinlerden veya havanın nemini almaya yardımcı olan fan-coil ünitelerinden geçer. Genellikle soğutucular hava ve suyla soğutulur.

chiller soğutma sistemi nedir

Chiller sistemi nasıl çalışıyor?

Chiller Nasıl Çalışır? Proses soğutma uygulamalarının çoğunda, bir pompalama sistemi soğuk su veya su / glikol çözeltisini soğutucudan prosese dolaştırır. … Yüksek basınçlı gaz, kondensere, ortam havasının veya kondenser suyunun yüksek basınçlı bir sıvıya soğutmak için ısıyı çıkardığı yerden girer

Chiller nedir?

Endüstriyel su soğutucular, soğutulmuş su veya sıvının proses ekipmanı aracılığıyla dolaştırıldığı çeşitli uygulamalarda kullanılır. Genellikle ürünleri ve makineleri soğutmak için kullanılan su soğutucuları, enjeksiyon kalıplama, alet ve kalıp kesme, yiyecek ve içecek, kimyasallar, lazerler, makine aleti, yarı iletkenler ve daha fazlasını içeren çok sayıda farklı uygulamada kullanılır.

Endüstriyel bir soğutucunun işlevi, ısıyı bir yerden (genellikle işleme ekipmanı veya ürününü) başka bir yere (genellikle üretim tesisinin dışındaki havaya) taşımaktır. Isıyı, chiller’e ve proses chiller’in bir rezervuar ve pompalama sistemine sahip olmasını gerektirebilecek chiller’den aktarmak için su veya su / glikol çözeltisinin kullanılması çok yaygındır. Sektörünüz ve süreciniz ne olursa olsun, yeterli soğutmaya sahip olduğunuzdan emin olmak verimlilik ve maliyet tasarrufu için çok önemlidir.

chiller soğutma sistemi nasıl çalışır

Chiller Nasıl Çalışır?

Proses soğutma uygulamalarının çoğunda, bir pompalama sistemi soğuk su veya su / glikol çözeltisini soğutucudan prosese dolaştırır. Bu soğuk sıvı işlemden ısıyı alır ve ılık sıvı soğutucuya geri döner. Proses suyu, ısının prosesten chiller’e transfer edildiği araç.

Proses soğutma grupları, soğutucu akışkan adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Gerekli olan sıcaklıklara bağlı olarak birçok soğutucu akışkan tipi ve uygulaması vardır, ancak hepsi soğutucunun bir sıvıdan gaza ve tekrar sıvıya dönüşümü için temel sıkıştırma ve faz değişimi prensibi ile çalışır. Bu, soğutucu akışkanın ısıtılması ve soğutulması ve bir gazdan bir sıvıya dönüşümü ve tekrar geri dönüşümü işlemi, soğutma çevrimidir.

Soğutma çevrimi, evaporatöre giren düşük basınçlı bir sıvı / gaz karışımıyla başlar. Buharlaştırıcıda, işlem suyundan veya su / glikol çözeltisinden gelen ısı, soğutucuyu kaynatır, bu da onu düşük basınçlı bir sıvıdan düşük basınçlı bir gaza değiştirir. Düşük basınçlı gaz kompresöre yüksek basınçlı gaza sıkıştırıldığı yerde girer. Yüksek basınçlı gaz, kondensere, ortam havasının veya kondenser suyunun yüksek basınçlı bir sıvıya soğutmak için ısıyı çıkardığı yerden girer. Yüksek basınçlı sıvı, buharlaştırıcıya ne kadar sıvı soğutucunun girdiğini kontrol eden genleşme vanasına gider ve böylece soğutma döngüsüne tekrar başlar.

Soğutucularda kullanılan iki tip kondenser vardır; hava soğutmalı ve su soğutmalı. Hava soğutmalı bir kondenser, sıcak soğutucu gazı soğutmak ve bir sıvıya geri yoğunlaştırmak için ortam havası kullanır. Chiller’in içine yerleştirilebilir veya uzaktan dışarıya yerleştirilebilir, ancak sonuçta chiller’den havaya ısıyı reddeder. Su soğutmalı bir kondansatörde, bir soğutma kulesinden gelen su, soğutucuyu soğutur ve yoğunlaştırır.

Bir soğutucu, 1 ila 1000 ton soğutma enerjisi arasında derecelendirilmiştir. Üç farklı tip chiller vardır: (1) hava, (2) su ve (3) buharlaşmalı yoğuşmalı chiller. Endüstriyel soğutma grupları için yukarıdaki kategorilerin her birinde dört alt kategori bulunmaktadır: (1) pistonlu, (2) santrifüj, (3) vidalı tahrik (4) ve emme soğutucuları. İlk üç tip, elektrik motorları, buhar veya gaz türbinleri tarafından beslenen mekanik soğutuculardır. Bir absorpsiyon soğutucuya, buhar gibi bir ısı kaynağı tarafından güç verilir ve hareketli parça kullanmaz.

Endüstriyel Chiller Bileşenleri

Mekanik sıkıştırma çevrimi, soğutucunun içinden geçtiği dört temel bileşene sahiptir: (1) buharlaştırıcı (2) kompresör (3) kondansatör (4) genleşme valfı. Soğutucudaki buharlaştırıcı, kondenserden daha düşük bir basınçta ve daha düşük bir sıcaklıkta çalışacaktır.

Call Now Button