logo-entalpi-2

En Kaliteli ve En Uygun Fiyatlı Isıtma Vanaları

Isıtma vanası ısıtma sistemleri için pek çok önemli göreve sahiptir. Su akışını kontrol ettiği gibi aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlar. Bir ısıtma sistemindeki açma kapama kontrolü bu bölümün işidir. Bu sayede de sıcaklık dengesi ayarlanır. Su tesisatlarında kullanıldığı için her yerde karşımıza çıkar. Çünkü günümüzde kullanımı yaygındır.

Bu kadar yaygın olmasının altında yatan en önemli sebepler sıcaklık kontrolünü sağlaması ve bu sayede enerji tasarrufu olmasıdır. Doğru ve kaliteli bir vana seçimiyle sistemin arızalanmasının önüne geçilir. Aynı zamanda ısıtma sistemindeki basınç ve akış güvenilir şekilde gerçekleşmiş olur. Kullanıcı verimi artar.

Isıtma Vanaları Kaç Çeşittir Ve Nerelerde Kullanılır?

Isıtma vanaları enerji verimliliğini arttırdığı için sıklıkla tercih edilir. Bu yüzden de kullanımı yaygındır. Farklı türleri vardır. Bu türlerin ortaya çıkışı ısıtma sisteminin verimli ve istenildiği gibi çalışmasını sağlamak içindir. Çünkü sistemdeki basıncın, sıcaklığın ve akış hızının ayarı sistemin en iyi şekilde çalışmasına etki eder. Çalışma prensibine bağlı olarak pek çok tür vardır. Bunlar:

 • Sürgülü vanalar: Pirinç malzemeden üretilenlere şiber adı verilir. TS 3147’ye uygun üretilir. Yön değiştirmeden akan bir sistemi vardır. Akış sürgü aracılığıyla kesilir. Bu yüzden de basınçta kayıp az görülür. Ve sıklıkla tercih edilir. Bu uygulamada vananın iki ucuna da bağlantı yapılabilir.

Döküm malzemeden yapıldığında flanşlı ismini alır. Bunlar da çoğunlukla kazanlarda kullanılır. Kazanlara kollektör bağlanır ve giriş çıkış bölümlerinde bağlantı yapılır. Kolaylıkla demonte edilir.

 • Üç yollu vanalar: Motorlu ve kumandalı olarak imal edilen iki sistemi vardır. Sistem içinde hem karıştırma hem de saptırma olarak kullanılır. Yani farklı sıcaklık değerleri içeren suların vanada karışımı sağlanır. Aynı zamanda ana hattan gelen su miktarının her zaman aynı olmaması, su sıcaklığında değişime sebep olur. Bu tür sayesinde suyun hem giriş hem de çıkış sıcaklığı aynı olur. Bunlar, uygun sıcaklık değerinde su ayarlayabilen vanalardır.
 • Dört yollu vanalar: Su sıcaklığının dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Isıtma devresinde sıcaklık ayarına müsaade eder. Özellikle bu tür, enerji verimliliği için çokça tercih edilir.
 • Termostatik vanalar: Bu tür, merkezi ısıtma sistemlerinde tercih edilir. Sıvı yakıt tanklarında kullanılır. Sıcaklık değerini kontrol eder, istenen dereceye ulaştığında akışkanın yolunu kapatır.
 • Elektromanyetik vanalar (selonoid valf): Elektrik akımı kullanılarak manyetik bir çekme kuvveti oluşturulur ve sistem bu şekilde çalışır.
 • Servo-motorlu vanalar (denetim motorlu vanalar): Sistemde motor kullanılır. Bu sayede açma ve kapama gerçekleşir. Termostattan alınan uyarı ile açılıp kapama gerçekleşir.
 • Pnömatik vanalar: Hava basıncı sayesinde açılıp kapama gerçekleşir.
 • Kolon vanaları (kosva vanalar): Isıtma sistemlerinin kolon altlarında yer alır. Özellikle bakım yapılacağı zaman suyun akışını kesmek veya suyu boşaltmak için kullanılır.
 • Radyatör vanaları (ısıtıcı vanaları): Isıtıcı sistemin hem gidiş hem de dönüş ağzına bağlanır. Bu şekilde ısı akışı kontrol edilir.

Isıtma Vanası Kullanmak Neden Önemlidir?

Farklı türde üretilen vanalar, farklı görevler ve işlevler için kullanılır. Her bir türün sistemde verim sağlaması amaçlanır. Bu sayede kullanım amacına göre ısıtma sistemlerinin performansı artar. Önemli olan ihtiyaca ve kullanım alanına göre doğru türü belirleyebilmektir. Biz de Entalpi Mühendislik olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını en uygun olan türü belirleyip destek oluyoruz. Genel olarak faydaları sıralayacak olursak şöyle bir kategori oluşturabiliriz:

 • Sistemdeki ısı miktarı kontrol edilir.
 • Sistemin verimli çalışması sağlanır.
 • Enerji israfı önlenir.
 • Sistemdeki güvenlik risklerini önler.
 • Isı kaybı önlenir.
 • Sıcaklık seviyesinin muhafazası temin edilir.
 • İhtiyaç duyulan sıcaklık ayarı yapılabilir.
 • Koşullara uygun ısı ayarı sağlanır.
 • Enerji performansı ayarlanır.
 • Isı sistemlerinin bakımını kolaylaştırır.
 • Sistemin ömrü daha uzun olur.

Farklı türlerin olması neye göre seçim yapılmalı sorusunu akla getirebilir. Kullanacağınız sistemin gereksinimlerinin ne olduğu cevabı belirleyecektir. Bulunduğunuz alandaki sıcaklık ve akış hızı ne olmalı, basınca olan ihtiyaç ne? Bu soruya verilen doğru yanıt, vana türünü de belirleyecektir. Özellikle pirinç, bronz gibi malzemeler tercih edilir. Sistem performansı için doğru boyutta kullanılan vana çok önemlidir. Bu noktada devreye montaj ve bakım kolaylığı girer. Firmamız bu noktada müşterilerine her türlü danışmanlık desteğini verir.

Isıtma Vanalarının Bakımı Sağlanmalı Mı?

Isıtma vanaları hem verimli hem de güvenli bir şekilde çalışır. Bunun için de zaman zaman bakım ve kontrol çalışmalarının yapılması sistemin ömrünü uzatır. Aynı zamanda enerji akışını kontrol altında tutar. Bu da enerji maliyetlerinin düşüşü anlamına gelir. Düzenli bakım sayesinde sistemin güvenliği her zaman kontrol altında kalır. İstenen sıcaklık performansı da her zaman temin edilir. Kullanıcılar nelere dikkat etmeli?

 • Arızaların erken tespiti önemlidir. Bu sebeple de vanaların düzenli kontrolü yapılmalıdır. Sızıntı olup olmadığı, aşınma var mı yok mu belirlenmelidir.
 • Tıkanıklığın önüne geçmek için vana temizliği gereklidir.
 • Dönem dönem bir teknisyen tarafından performans ölçümü iyi olur.
 • Vanaların talimatlara uygun şekilde kullanıldığından emin olunmalıdır.
 • Vananın hareketli parçaları varsa zaman zaman yağlanabilir.

En Uygun Isıtma Vanası Nereden Alınır?

Isıtma vanası ısıtma sistemlerinin performansı arttırdığı için gerek evinizde gerek iş yerinizde gerekse endüstriyel bir mekanda kullanılması çok önemlidir. Konforun ve güvenin bir arada bulunmasına etki eden ısıtma sistemlerinin düzgün çalışması vanaya bağlıdır. Bizler bu sektörde hizmetlerimizi müşterilerimizin işini kolaylaştırmak üzere veriyoruz.

Müşterilerimize en uygun çözümleri sunarak enerji tasarrufu yapabilecekleri, ısıtma sistemlerini problem çıkmadan kullanabilecekleri şekilde ayarlıyoruz. Entalpi Mühendislik olarak bulunduğunuz ortama hem sıcaklık hem de rahatlık getiriyoruz. En uygun ve kaliteli hizmeti ekiplerimizle iletişime geçerek alabilirsiniz.