Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat

Fanlar

Havalandırma Fanı

Evdeki havalandırma fanları, ideal sıcaklık ve hava kalitesini korumak için çok faydalıdır. Mutfak, banyo veya tüm ev sistemleri, havalandırmayı iyileştirir ve iç ortamı daha iyi hale getirmek için kötüyü dışarı atar. Nasıl çalıştıklarını, faydalarını ve eviniz için havalandırma fanı seçeneklerini öğrenin.

Havalandırma Fanları Ne Yapar?

Havalandırma fanları, belirli bir oda veya alandan fazla nemi ve istenmeyen kokuları çekmek için kullanılır. Genellikle duş alma, yıkama veya yemek pişirme gibi faaliyetler nedeniyle nemin oluşabileceği banyo ve mutfaklarda bulunurlar. Alanlara havalandırma sağlayarak kimyasal duman oluşumunu azaltır ve solunduğunda zararlı olabilecek diğer kirleticileri giderir.

Havalandırma Fanları Nasıl Çalışır?

Havalandırma fanları, evin bir bölgesinden kokuları, dumanları ve nemi çeker ve bunları gidermek için dışarı atar. Fan, kanatlarını döndürmek için bir motor kullanır ve bu motor boşluktan hava çekme işlevi görür. Bayat, nemli veya kirli hava egzoz deliğinden dışarı atılır ve evden çıkar.

Havalandırma fanları elektrikle çalışır. Bir duvar anahtarı ile kontrol edilebilirler veya belirli modellerde, bölgede belirli sıcaklıklara ulaşıldığında ünitenin devreye girmesini bildiren bir termostat bulunur.

Fanların Faydaları

Fan kullanmak ev, iç mekan hava kalitesi ve yolcuların konforu için çok faydalıdır.

Fanlar, yemek pişirme veya duş alma gibi aktivitelerden dolayı çok ısınan alanları hızla soğutabilir. Sıcak hava dışarı atılır ve klima sistemi kullanılmadan mahalin sıcaklığı düşürülür.

Fanlar, eve zarar verebilecek fazla nemi giderir. Sıcak su kullanımından kaynaklanan yoğuşma duvarlarda, tavanlarda ve diğer yüzeylerde birikerek küf oluşumuna neden olabilir.

Fanlar nemi, kokuları ve kirleticileri gidererek iç mekan hava kalitesini iyileştirir. Bu hava kalitesini düşüren maddelerin birikebileceği alanlar için yeterli havalandırma sağlarlar. Durgun hava evden dışarı atılır ve şartlandırılmış havanın alanı doldurmasına izin verilir.

Evler İçin Fan Türleri

Evlerde kullanılmak üzere birçok farklı fan modeli mevcuttur. Egzoz fanları, ünitenin kendisi veya özel kanal çalışması aracılığıyla doğrudan dışarıya havalandırılır veya evinizin havalandırma sistemine bağlanır. Banyolarda yaygın olarak kullanılan duvara ve tavana monte egzoz fanları ve mutfaklarda davlumbaz egzoz fanları tipik olarak doğrudan dış mekâna havalandırılır. Sıralı egzoz fanları, evin mevcut havalandırma sistemi aracılığıyla havayı dışarı atan, evin kanal çalışmasına bağlanan modellerdir.

İşte günlük hayatınızda karşılaşabileceğiniz bazı havalandırma fanı uygulamaları.

Mutfak

Evdeki mutfak vantilatörü genellikle boyut olarak küçüktür ve genellikle mutfağın penceresine veya duvarına monte edilen pervaneli bir vantilatördür. Duvara monte tip için, evinizi inşa ederken veya tadilat yaparken mutfağın duvarında bir delik açmanız gerekecektir.

Piyasada pek çok tipte pervaneli fan vardır, bu nedenle uygun özelliklere sahip uygun bir fan temin etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Çatı katı

Tavan arası vantilatörleri, dış hava sıcaklığının evin içinden daha düşük olduğu yaz gecelerinde dışarıdaki havayı eve çekmek için kullanılır. Bu sayede herhangi bir klima kullanılmadan evin içi soğutulur.

Evi bu şekilde soğutmak için fanların kullanılması dışarıdan gelen soğuk havayı kullanarak işletme maliyetini düşürür. Pervaneli fanlar genellikle dakikada minimum 2 hava değişimi veren bir cfm ile kullanılır. Birkaç odayı santrifüj fana bağlayan kanal çalışmaları da yapılabilir.

Egzoz

Bu tip fanlar 80.000’e kadar cfm kapasiteye sahiptir ve fabrika gibi yerlerde sıcak veya aşındırıcı dumanların uzaklaştırılmasında kullanılır. Davlumbaz uygulaması için kanal çalışması yapılması gerekmektedir.

Fanlar İle İlgili Sorunlar

Egzoz fanları, düzgün çalışmıyorlarsa veya ilk etapta kullanılmazlarsa ev sahipleri için yararlı değildir – bu ekipmanla ilgili en yaygın iki sorun.

Egzoz fanı düzgün takılmadıysa, evin diğer alanlarına ısı ve nem kaçıyor olabilir. Ünite doğru şekilde yalıtılmazsa, iç mekanlardan çekilen hava evin çatı katında kaybolabilir ve bu da nem sorunlarına yol açabilir.

Kötü kurulum, çalışırken egzoz fanının gürültülü olmasına neden olabilir. Bu çalışma sesi bazen, örneğin uzun ve sıcak bir duş alırken, kimyasallarla temizlik yaparken veya fırında veya ocakta yemek pişirirken olduğu gibi, kullanıcıların egzoz fanını olması gerektiği zaman kullanmasını engeller. Egzoz fanlarının kullanılmaması evde nem sorunlarına, kalıcı kokulara ve iç mekan hava kalitesinin düşük olmasına neden olur.

SİZE YAKIN BİR EGZOZ FAN KURULUCU BULUN

Önemli alanlara egzoz fanları takarak evinizdeki konforu ve hava kalitesini iyileştirin. Kalifiye bir HVAC yüklenicisi, evinizde egzoz fanlarına ihtiyaç duyan alanları belirleyecek, ihtiyaçlarınıza en uygun ekipmanı seçmenize yardımcı olacak ve garanti performansı için üstün kurulum sağlayacaktır.

Call Now Button