Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat

HVAC – İklimlendirme Tesisatı

HVAC Tanımı: HVAC Isıtma, Havalandırma ve Klima anlamına gelir.

HVAC, havanın iç ve dış alanlar arasında taşınması için kullanılan farklı sistemleri ve ayrıca konut ve ticari binaları ısıtma ve soğutma anlamına gelir. Kışın sizi sıcak ve rahat tutan, yazın serin ve taze hissetirenden sistemlerdir. Ayrıca, sizi sağlıklı tutmak ve nem seviyelerini optimum konfor seviyelerinde tutmak için iç mekan havasını filtreleyen ve temizleyen sistemlerdir. HVAC, insanların kullandığı ortak bir terimdir ve çoğunun neyi kastettiği hakkında genel bir fikri vardır. Öte yandan, HVAC nasıl çalışır? Ve, bu evinize nasıl uygulanır? Size HVAC’ın temelleri hakkında genel bilgi verebiliriz

HVAC Nasıl Çalışır?

Evinizdeki her bileşen, örneğin pencere klima üniteleriyle birleştirilmiş radyant bir sistem gibi ayrı olabilir. Bununla birlikte, merkezi ısıtma ve bir evdeki iç kanallar aracılığıyla havayı sirküle etmek için tek bir üfleyici kullanan AC sistemleri veya evdeki farklı odalar veya bölgeler için kanalsız bir sistem kullanan kombine sistemler için daha yaygındır.

HVAC Temelleri

Bir HVAC sisteminin amacı sadece bir alanı ısıtmak veya soğutmaktan fazlasıdır. Bunun yerine, bina içi hava kalitesini iyileştirmeye ve bir binanın içindeki herkes için konfor sağlamaya hizmet eder. Birkaç farklı HVAC sistemi türü varken, hepsi aynı temel şeylerle başlar …

  • İlk olarak, dışarıdan veya evden bir temiz hava girişi vardır. Bu işleme havalandırma denir ve iki farklı şekilde gerçekleşir. Doğal havalandırma çoğu evde bulunur ve havanın tipik olarak pencereler, kapılar, havalandırma kanalları ve diğer açıklıklar arasından içeri ve dışarı nasıl hareket ettiği anlamına gelir. Bu hava değişimi, oksijeni yenilemek ve kokuları, karbondioksiti, rahatsız edici kokuları ve aşırı nemi gidermek için gereklidir.
  • Mekanik havalandırma, havayı içeri ve dışarı hareket ettirmek için mekanik bir sistem kullanır – HVAC’deki V harfi(Ventilation dan gelir ) -. Geçmişte, çoğu evde, kapıların açılması ve kapanması ile birlikte inşaattaki boşluklardan ve çatlaklardan bol miktarda doğal havalandırma vardı. Bununla birlikte, modern inşaat çok daha sıkı bir şekilde kapatılmış evler yaratmaktadır, bu nedenle havalandırma HVAC sistemlerinde giderek daha önemli bir bileşen haline gelmektedir. Hava bir kez alındığında, çalışmanın başladığı bir hava kontrol ünitesine çekilir. Burada, kir, toz, alerjen ve diğer parçacıkları gidermek için filtrelerden hava çekilir. Sıradaki konfor. Hava ısıtılmaya veya soğutulmaya gönderilir ve fazla nemi uzaklaştırır.
  • Hava temiz, taze ve rahat bir sıcaklıkta olduğunda, eve yönlendirilir. Merkezi sistemler için bu, kanal ağı ve kayıt ağı üzerinden farklı odalara geçmek anlamına gelir. Diğer sistemler için, bu genellikle doğrudan uzaya yönlendirilmek anlamına gelir.
Call Now Button