logo-entalpi-2

Yeni Nesil Ev Isıtma Nedir?

Geçmişten bugüne ısınma temel bir ihtiyaç olup zaman içerisinde teknolojinin gelişmesi ile de bu duruma yönelik farklı yöntemler geliştirilmiştir. Nitekim her ne kadar hayatımızın büyük bölümü iş yeri ve dışarıda geçse de bu durum geri kalan zamanların evde geçirilme ihtiyacını da artırmaktadır. Özellikle son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 nedeniyle artık gerek evden çalışma gerekse uzak mesafe kuralları nedeniyle zamanlarının birçoğunu evde geçirmektedir. Bunun doğal sonucu olarak insanlar yaşam koşullarına daha fazla önem göstermeye başlamış, dışarda aranan konforun evlerine taşınması için yeni girişimlere başlamışlardır. Bunun en başında ise temel bir ihtiyaç olan ısınma gelmektedir. Ev ısıtma için bazı temel sistemler kullanılmakta ise de gelişen teknoloji, tasarruf gütme amacı, kullanım amacı gibi hayatımızı etkileyen faktörler yeni nesil ev ısıtma sistemlerinin gelişmesine yol açmıştır. Ev ısıtma sistemlerine bakıldığında, temel amacı fayda-maliyet kıstasları doğrultusunda en verimli ısıyı tüketiciye sağlamaktır. İnsanlar ülkede mevcut ekonomik dalgalanmalar, sert iklim koşulları ve doğaya en az zarar verici etkisi nedenleriyle farklı çeşitlerde ev ısıtma yöntemlerine başvurmayı tercih etmişlerdir. Yeni nesil ev ısıtma sistemleri, farklı yakıt türleri ve mevcuttaki evin koşullarına göre farklılık göstermektedir. Zira geçmişten bugüne düşündüğümüzde kömür ile ısıtma yöntemiyle başlanan bu süreç gelişen teknoloji ile merkezi sistem haline gelerek daha az maliyetle daha fazla konfor sağlayan bir hal almıştır. Diğer yandan tek oda ile yapılan ısıtma bir daireye, bir apartmana verilmesi insanların seçiminde oldukça etkili bir yer edinmiştir. Dolayısıyla yeni nesil ev ısıtma sistemlerinde; doğa koşulları, ısıtmanın yapılacağı yer, maliyet, sağlığa ve doğaya etkisi gibi birçok faktör ele alınarak seçim yapılmaktadır. Bu noktada önemli olan husus konuda uzman kişiler tarafından doğru seçimler yapılarak ilerlenmesidir.

Yeni Nesil Ev Isıtma Sistemleri Nelerdir?

Konforlu bir yaşam alanı için evlerdeki ideal sıcaklık alanı oldukça önemlidir. Bu hususta tercih edilen birçok yeni nesil ev ısıtma sistemleri bulunmaktadır. Türler arasındaki farklılık genel itibarı ile çalışma prensibi ve görünüm olarak farklılık arz etmektedir. En önemli özelliği ise hemen hemen her ortamda kullanılabilecek şekilde dizayn edilebilmesidir. Koşullarımıza en uygun tercihi yapabilmek adına avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek önemli bir yol gösterecektir. Bu doğrultuda ev ısıtma sistemleri genel itibarı ile doğalgazlı merkezi ısıtma sistemleri, yerden ısıtma sistemleri, elektrikli merkezi ısıtma sistemleri, sıvı yakıtlı merkezi ısıtma sistemleri, LPG’li merkezi ısıtma sistemleri, odunlu ısıtma sistemleri ve güneş enerjisi ile ısıtma sistemleri olarak sıralanmaktadır. Bu yazımızda değineceğimiz husus ise bunların yanı sıra yeni nesil olarak kullanılmaya başlanan ısıtma sistemleri olacaktır.

Güneş Enerjisi ile Isıtma Sistemleri

Güneş enerjisi ile ısıtma sistemleri, özellikle kırsal kesim veya büyükşehirlerde bulunan ev tiplerine uygundur. Devlet desteğinin de artması ile kendi enerjisini üretmek isteyen pek çok insanın yeni ısınma tercihi olarak yer almaktadır. Özellikle konutların çatılarında kurulan bu sistemin kullanım amacı bakımından hem konut ısınmasını hem de sıcak su ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Diğer yandan oldukça ekonomik ve doğaya zararının olması en büyük tercih sebeplerinden biridir.

Isı Pompası Isıtma Sistemleri

Günümüzde yaygınlaşan bir ev ısıtma sistemi olan ısı pompası çevre dostu olmasıyla öne çıkmıştır. Bugüne kadar genel ev ısıtma sistemlerinde kullanılan araçlara bakıldığında kömür, gaz, odun bulunmaktadır. Söz konusu araçların doğaya verdiği zararların en başında iklim değişikliği gelmektedir. Diğer yandan kullanılmakla tükenen araçlar olup verdiği zarar kalıcı olurken etkisi geçici niteliktedir. Isı pompası ise enerji üretmek için yenilenebilir kaynakları kullanmaktadır. Güneş, su ve toprak olmak üzere üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu durum maliyeti azaltırken doğaya verilen zararı da en aza indirgemeyi sağlamıştır. En yaygın kullanım şekli iklimlendirme mantığı ile çalışarak ısıtma, soğutma, havalandırma teknikleridir. Isı pompaları, villa, apartman daireleri ve ofislerde sık tercih edilen bir ısıtma sistemi olup uzman ekiple birlikte kolay bir kurulumu bulunmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemleri

Günümüzde inşa edilen evlerde en çok tercih edilen ısıtma sistemlerinden biri de yerden ısıtma sistemidir. Temel çalışma prensibi eski tip ısınma türlerinden olan kalorifer peteği, elektrikli ısıtıcıların aksine ısıyı sadece kısıtlı bir alana değil eşit ve dağılımlı bir şekilde yayılmasını sağlamaktır. Bu yayılım ise genelde beton altına yerleştirilen borular ile sağlanmakta ise de elektrik hatları ile de kullanımı mevcuttur. Yerden ısıtma sistemleri, özellikle başka ısıtma sistemlerinin yeterli olamadığı durumlarda takviye ısıtma sistemi olarak verimle kullanılmaktadır. Örneğin odun sobası ile ısıtılan bir yapıda ısınma sağlamayan bir alanda lokal yerden ısıtma sistemi aracılığıyla kolaylıkla ısınma sağlanabilmektedir. Bununla birlikte yapının tümünde de kullanıldığında aynı tasarruf ve verim seviyelerini sağlamaktadır.

Polikarbonik Isıtma Sistemleri

Ev ısıtma sistemleri içerisinde yeni nesil olarak adlandırabileceğimiz bir diğer sistem polikarbonik ısıtma sistemleridir. Sistemin kurulum özelliğine bakıldığında yerden ısıtma ile benzer bir mantık oluştursa da maliyet açısından ciddi bir fark bulunmaktadır. Polikarbonik ısıtma sistemlerinin çalışma mantığı zemine belli ölçülerde rezistansların yer aldığı polikarbon plakaların yerleştirilmesidir. Bu ısıtma sistemi oldukça maliyetli olduğundan tercihler arasında aşağı sıralarda yer almaktadır.

Duvardan Isıtma Sistemleri

Yeni nesil ev ısıtma sistemleri içerisinde yer alan duvardan ısıtma sistemi yerden ısıtma ve polikarbonik ısıtma sistemleri ile benzer sistemi kullanmakla çok daha az maliyet gerektirmektedir. Sıcak su borularının duvar sıvası altından geçirilmesi ile elde edilmektedir. Güvenliğinin yüksek ve işçilik maliyetinin düşük olması nedeniyle en çok tercih edilen yeni nesil ev ısıtma sistemleri arasındadır. Günümüzde çift yönlü olarak kullanım sağlamaktadır. Duvar arkasına yapılan boru yerleştirmeleri sayesinde konutta kışın ısıtma, yazın ise soğutma sağlamaktadır. Tek bir odadan, daireye, daireden villaya her tür bina yapısına uygundur. Alanında uzman bir ekiple çalışıldığında evinize mimari açıdan da tasarım sağlayabilecek bir ısıtma sistemi olarak oldukça çok amaçlı kullanım sergilemektedir.