logo-entalpi-2

Dubleks Ev Isıtma Nedir?

İnsanlar, yaşayacakları alanları ihtiyaçları kapsamında belirleyen varlıklardır. Bu doğrultuda bir insan ya da insan topluluğu, yaşayacağı evi de kendi ihtiyacına göre belirlenmektedir. Kalabalık bir ailenin küçük bir eve sıkışması makul olmadığı gibi verimli de değildir. Bu nedenle tarih boyunca birçok farklı özellikte ve çeşitli ev türleri ortaya çıkmıştır. Bu ev türlerinden insanların birlikte yaşamasına en uygun olanlarından birisi ise dubleks ev olarak adlandırdığımız ve iki katlı olan evlerdir. Dubleks evler, diğer ev türlerine nazaran daha büyük ve geniş alanlara yayılan evlerdir. Dubleks evlerde genellikle kalabalık aileler veya insan grupları yaşamaktadır. Yüzey alanı oldukça fazla olan dubleks evlerin en temel sorunlarından birisi ısıtma problemidir. Dubleks evler, normal evlerden çok daha geniş bir alana sahip oldukları için genellikle ısıtılması konusunda oldukça sorun yaşanan ve ısıtma maliyetlerinin genelde çok yüksek olduğu evler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dubleks bir evde yaşamak aslında rahat, büyük ve konforlu bir evde yaşamak anlamına gelmektedir. Küçük apartman dairelerine sığmayan kişilerin tercih ettiği dubleks daireler ya da daha geniş tabiriyle dubleks evler, şehir merkezlerinde olabileceği gibi şehrin dışında bir müstakil şekilde de konumlanabilen evler olabilmektedir. Dubleks evler sayesinde insanlar gündelik yaşantılarını gerçekleştirdikleri odaları dışında hobi odalarına, çocuklarına özel aktivasyon odalarına ve birden fazla misafir odalarına sahip olabilmektedir. Ne var ki büyük alanlara sahip olan dubleks evlerin temizlenmesi ve ısıtılması konularında baz durumlarda ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle ısıtılması konusunda dubleks evlere özgü birçok farklı ısıtma sistemi ve yöntemi geliştirilmiştir. Burada tercih edilecek olan ısıtma sistemi, tamamen dubleks evin özelliklerine bağlı olarak belirlenmektedir. İlgili evin ısıtma tesisatlarının olup olmamasına, şehir içinde bir apartmanın en üst katında bulunan dubleks daire olup olmamasına ya da tamamen müstakil bir yapı olarak villa şeklinde yaşanılan bir ev olup olmamasına göre ısıtma sistemlerinin tercihleri değişmektedir. Bir dubleks evin ısıtılmasında tercih edilecek olan ısıtma sistemi oldukça önemlidir. Zira dubleks evler büyük yapılar olduğundan yanlış ya da verim seviyesi düşük bir ısıtma sisteminin kullanılması halinde işletme ve bakım maliyetleri karşılanamayacak kadar yüksek olabilmektedir. Oysaki evin özelliklerine ve niteliklerine göre bir ısıtma sistemi tercih edilmesi halinde ortaya çıkacak olan maliyetler gayet makul ve karşılanabilir seviyede olmaktadır.

Dubleks Ev Isıtma Sistemleri

Dubleks evlerin ısıtma sistemleri, dubleks evin bir apartman bünyesinde bulunup bulunmamasına göre belirlenen sistemlerdir. Bu kapsamda şayet yapının durumu uygun ise alttan ısıtma ile dubleks ev ısıtma, güneş enerjisi ile dubleks ev ısıtma, doğal gaz ile dubleks ev ısıtma, LPG ile dubleks ev ısıtma, ısı pompasıyla dubleks ev ısıtma ve son olarak sıvı ve katı yakıt ile dubleks ev ısıtma sistemlerinden biri tercih edilmektedir. Bu ısıtma sistemlerinden bazıları apartman dairesinde yer alan dubleks evler için uygun iken bazıları ise müstakil bir yap halinde olan dubleks evler için uygun olmaktadır.

Alttan Isıtma ile Dubleks Ev Isıtma

Alttan ısıtma sistemleri, genellikle zemin döşemesinin altına yerleştirilen elektrik kabloları veya su boruları aracılığıyla gerçekleştirilen ısıtma sistemlerine verilen isimdir. Bu sistemler, zemin döşemesinin tele fark etmeksizin tüm zemin döşemelerinin alt kısmına yerleştirilebilen ısıtma sistemleridir. Alttan ısıtma sistemleri; kurulum, bakım ve işletme maliyetleri en düşük ısıtma sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda alttan ısıtma sistemleri, özellikle büyük yapılar olan ve bu nedenle ısıtma maliyetleri yüzey alanından dolayı fazla olan dubleks evlerde sıklıkla tercih edilen ısıtma sistemleridir. Ayrıca alttan ısıtma sistemleri, alan tasarrufu sağlayan ve yaralanma riski en düşük olan ısıtma sistemleridir.

Güneş Enerjisi ile Dubleks Ev Isıtma

Dubleks evler, özellikle yazlık bölgelerde bulunan apartmanlarda veya müstakil evlerde kullanılan güneş enerjisi ile ısıtma sistemlerinin en rahat kullanılabildiği evlerdendir. Zira güneş enerjisinin sağlamış olduğu ısınma ve elektrik sağlama işlevleri, maliyetleri düşük tutmak isteyen dubleks ev sahipleri için oldukça avantajlı tercih sebepleridir. Bu kapsamda, güneş enerjisi ile dubleks ev ısıtma, Akdeniz ve Ege gibi sıcak ve güneşli günlerin bol olduğu bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yapılarda güneş enerjisi yalnızca ısınmayı değil aynı zamanda elektrik üretimini ve bu sayede iki ana enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Dolayısıyla güneş enerjisi ile dubleks ev ısıtma özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen ve oldukça makul bir dubleks ev ısıtma tercihidir.

Doğal Gaz ile Dubleks Ev Isıtma

Doğalgaz ile dubleks ev ısıtılması, özellikle şehir merkezlerinde bulunan ve ulusal doğalgaz şebekesine erişim imkânı bulunan dubleks evlerde gerçekleştirilen bir ısıtma faaliyetidir. Doğal gaz, oldukça verimli ve etkili bir enerji kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda şayet ilgili dubleks evin bulunduğu yapı ile ulusal doğalgaz şebekesi arasında bir bağlantı kurulabiliyorsa bu durumda doğalgaz ile dubleks ev satılması oldukça mantıklı bir tercih olmaktadır.

LPG ile Dubleks Ev Isıtma

LPG dediğimiz enerji kaynağı, aslında sıvılaştırılmış petrol gazıdır. LPG ile de dubleks ev satılması gerçekleştirile bilmektedir. Bu kapsamda LPG kazanları ilgili dubleks evin alt katlarında veya müstakil bir yapı ise bahçesinde gömülü olmaktadır. LPG ile dubleks ev ısıtma, aynı doğalgazlı sistemde olduğu gibi radyatörler ve kazan aracılığı ile sağlanmaktadır.

Isı Pompasıyla Dubleks Ev Isıtma

Isı pompaları, oldukça çevre dostu olan ve klima ile aynı prensiple çalışan dubleks ev ısıtma sistemleridir. Isı pompalarında, ilgili pompalar dışarıdan almış oldukları havayı ısıtarak dubleks evin içerisine göndermektedir. Bu sistemlerin kurulum maliyetleri diğer sistemleri nazaran bir miktar daha fazla olsa da işletme ve bakım maliyetleri fazlasıyla düşük seviyededir. Dolayısıyla bir yatırım gözüyle bakıldığında ısı pompasıyla dubleks ev ısıtma oldukça makul bir tercihtir.

Sıvı ve Katı Yakıt ile Dubleks Ev Isıtma

Genellikle fosil halde olan sıvı veya katı yakıtlar ile dubleks ev ısıtma, verimliliği diğer türlere nazaran daha düşük olan ve daha eski tarihlerde kullanılmış olan ısıtma tercihleridir. Bu sistemler, katı yakıt olarak genellikle kömürü kullanırken sıvı yakıt olarak motorin ve fuel-oil yakıtlarını kullanarak aynı doğal gaz ve LPG sistemlerinde olduğu gibi bir kazan dairesi aracılığıyla dubleks ev ısıtması sağlayan sistemlerdir.