logo-entalpi-2

Yangın Otomasyonu

Ne yapıyoruz?

Güvenliğinizi Önceliğimiz Yaparak Yangın Otomasyonu Hizmeti Sunuyoruz

Yangın Otomasyonu

Mekanik Otomasyon için doğru adres!

Biz, yangın otomasyonu hizmetleriyle işletmenizi yangın tehlikelerine karşı korurken, güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için buradayız.

Entalpi Mühendislik'in Diğer Mekanik Otomasyon Hizmetleri

Havalandırma Otomasyonu

Akıllı Havalandırma Otomasyonu ile İç Mekanları Temiz Hava ile Buluşturuyoruz

Klima Otomasyonu

Akıllı Klima Otomasyonu ile Konfor ve Enerji Verimliliği Sağlıyoruz

Yangın Otomasyonu

Bina otomasyon sistemi, yangın alarm sistemi de dahil olmak üzere bir bina veya kampüsün tüm yönlerini kontrol edebilir. Bu, bir yangın alarmını bir BAS’a entegre etmek için en iyi uygulamaları özetlemektedir.

Tasarım ve mühendislik camiasında, bina otomasyonu ve yangın alarm sistemlerinin minimum bağlantı veya etkileşim ile önemli düzeyde bir ayrım sağlaması gerektiğine dair biraz geleneksel bir zihniyet de var. Bu inancın çoğu, bilinmeyenin korkusundan ve riski azaltma arzusundan ve eski “Bizim her zaman yaptığımız yol budur” atasözünden kaynaklanmaktadır. Gerçekte, bina otomasyonu ve yangın alarm sistemlerinin entegrasyonu, bu sistemlerin çalışması için gereken güvenlik seviyesini korurken, ekipman, kurulum ve bakım maliyetlerinde genel bir azalma ile sonuçlanabilir.

Akıllı bina teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, ısıtma, soğutma, elektrik, aydınlatma, güvenlik ve diğer sistemlerin optimize edilmiş verimlilik ve çalışma için izleme ve iletişim ihtiyacı vardır. Gelişmişlik ile birlikte, birbiriyle ilişkili bu çeşitli ekipmanların neredeyse sorunsuz çalışmasına izin vermek için bir bina otomasyon sistemine (BAS) ihtiyaç duyulmaktadır.

BAS gibi, yangından korunma ve alarm sistemleri de bir acil durum olayı sırasında genel bina operasyonlarının bir parçası olarak yangın algılama ve acil durum iletişim sistemlerini entegre eden karmaşık bilgisayar tabanlı sistemlere dönüşmüştür.

Genellikle yangından korunma ve alarm sistemleri, uygun bir koruma seviyesi sağlamak için diğer bina sistemleriyle etkileşime girmelidir. Yangın alarm sistemi, yangın alarmı ve bina sistemlerinin tepkilerini gerçekleştirmek için gerekli aksiyonları tam olarak yerine getirebilecek ve başlatabilecek kapasitede iken, BAS ile entegre edilerek verimlilikler elde edilebilir. Bu verimlilikler arasında ek ekipmanın en aza indirilmesi, sistem kabul testlerinin hızlandırılması, kurulum maliyetlerinin düşürülmesi ve acil durumlar sırasında tüm bina sistemlerinin tam olarak izlenebileceği merkezi bir konumda bilgilerin paylaşılması ve birleştirilmesi yer alıyor.

Duman Kontrol Sistemleri

Duman kontrol sistemleri, bina mekanik sistemlerinin yangından korunma/yangın alarm sistemleri ile evliliğine iyi bir örnektir. Fanlar çalışıyor veya duruyor, damperler açılıyor veya kapanıyor ve asansörler geri çağrılırken kapılar kapanıyor veya kilitleri açılıyor olabilir. Hem BAS hem de yangın alarm sistemlerinin gerçekleştirmesi gereken belirli görevleri olmasına rağmen, takip edilmesi gereken belirli bir öncelik ve sıralama düzeyi vardır. Uygun önceliğe veya sıraya uyulmaması yalnızca kod uyumlu olmamakla kalmaz, aynı zamanda ekipman hasarına veya insan yaşamı için riske de yol açabilir. Örneğin, bir duman kontrol fanı, damperler açılmadan önce çalışırsa, kanallar zarar görebilir veya kapı açma kuvvetleri, çıkış için kabul edilebilir seviyelerin üzerine çıkabilir.

Yangın alarm sistemi, yangın alarmı kontrol ünitesinin listelenmiş bir bileşeni olmayan ekipmanın kontrolünü ele geçirdiğinde, yangın alarm sistemi, bina ekipmanının doğal çalışma modunu geçersiz kılmalı veya basit bir anahtar veya veri iletişimi yoluyla bu komutu devretmelidir. bina mekanik sistemleri. Benzer şekilde, her üreticinin BAS’ı, uygun bina ortamını ve verimliliğini korumak için koşulları izlemek ve operasyonel komutları iletmek için kendi protokolüne sahiptir. Entegre bir bina sistemi elde etmek için çeşitli üreticilerin çok sayıda ekipmanıyla iletişim kurmak için kullanılabilen LonTalk ve BACnet gibi standart açık iletişim protokolleri de vardır.

Tüm işler mühendisler, müteahhitler, müfettişler ve AHJ tarafından yapıldıktan sonra, entegre sistem çalışması onaylanır ve mal sahibi toplam sahip olma maliyetini ve nihayetinde nihai iskan belgesini alır. Ancak proje bitmedi. Sahibinin, entegre sistemle ilgili tüm kayıt belgelerini alması ve dikkatli bir şekilde saklaması çok önemlidir. Bir bina yaşlandıkça, işler değişir ve sistemler değiştirilir. Değişiklikler meydana geldiğinde, değişiklikleri yapan müteahhitler, entegre sistemin birlikte çalışabilirliğini korumak için belgeleri kullanabilir ve ayrıca yapılan değişiklikleri yansıtmak için çizimleri revize edebilir. Ek olarak, değiştirilmiş sistemler, revize edilmiş performanslarını doğrulamak için yeniden test edilmelidir. Testin dokümantasyonu mevcut kayıt dokümanları ile birleştirilmelidir.

Yangın koruma ve yangın alarm sistemlerini BAS ile entegre etmek uygun maliyetli olabilir ve daha verimli bir çalışma sağlayabilir. Tasarım ve kurulumun iyi planlanması ve koordine edilmesi ve sistemin ömrü boyunca uygun şekilde bakımının yapılması zorunludur.

Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.