logo-entalpi-2

Klima

Ne yapıyoruz?

İdeal iklimlendirme çözümlerine ihtiyacınız var mı? Klima santrali hizmetlerimizle işletmenize veya yaşam alanınıza taze ve temiz havayı getiriyoruz. Optimum sıcaklık ve hava kalitesi için bize katılın, konforunuzu garanti altına alalım.

Klima

Konforlu iklimlendirme için doğru adres!

Hoş geldiniz! Sizlere en üst düzeyde konfor ve enerji verimliliği sunmak amacıyla klima hizmeti sağlayan bir ekibiz. İster evinizde, ister işyerinizde, isterse ticari bir mekanda olsun, klima sistemlerinizin her ihtiyacını karşılamak için buradayız. Profesyonel ekibimiz, yılların deneyimi ve uzmanlığıyla, en son teknolojilere hakim olarak size en uygun çözümleri sunar.

Entalpi Mühendislik'in Diğer İklimlendirme Hizmetleri

Chiller

Entalpi Mühendislik olarak Chiller hizmetleriyle işletmenize serinlik ve rahatlık getiriyoruz!

Fancoil

Hava kalitenizi kontrol altına alın, sağlıklı ve rahat bir ortamda yaşam keyfini çıkarın!

Klima Santrali

Optimum sıcaklık ve hava kalitesi için bize katılın, konforunuzu garanti altına alalım!

Isı Geri Kazanım

Entalpi ile Isı kaynaklarınızı geri kazanın ve enerji tasarrufunu keşfedin!

1-Klima Nedir?

Yaygın olarak kullanılan anlamıyla , sıcak olan belirli sınırları olan kapalı alandan özgül ısısı düşük (kolay buharlaşıcı) özel akışkanlar kullanılarak ısının uzaklaştırılmasını sağlayan cihazlara Klima diyoruz.

2- Klima nasıl çalışır?

Basit bir klima 2 parçadan oluşu iç ünite ve dış ünite (kompresör ünitesi) , iç ünite bir fan mekanizması sayesinde ortamda bulunan havayı içinde, uçucu sıvı formda bulunduğu düşük enerjili soğutucu gazın ve bir çok bakır kalandan oluşan evaparatör denen sistemin içinden geçmesiyle odanın içinde bulunan ısı enerjisinin Evaparatör (buharlaştırıcı) vasıtasıyla düşük enerjili sıvı akışkana geçip , bu akışkanı yüksek enerjili gaz formuna dönüştürmesi ve ortam havasının düşük ısı enerjili bir şekilde tekrar ortma verilmesi ve bu işlemin istenen iç komfor sıcaklığı sağlanıncaya dek tekrarlanmasıyla gerçekleşir. Soğutucu akışkan buharlaşır ve bu sırada, havada bulunan ısıyı emer. Soğutulmuş hava doyma noktasına ulaştığında, nem içeriği serpantinlerin üzerine yerleştirilmiş kanatçıklar üzerinde yoğunlaşır. Su yüzgeçlerden akar ve süzülür. Soğutulmuş ve nemli hava, odaya bir üfleyici vasıtasıyla geri döndürülür.

Bu arada buharlaşmış soğutucu, basınçlı olduğu ve dış hava ile temas halinde olan kondenser bobinleri içinden zorlandığı bir kompresöre geçer. Kopresör ünitesi gaz halindeki akışkanı basınçla sıkıştırarak Genleşme valfine yollar, genleşme valfi sıvı haldeki soğutma gazını, düşük sıcaklıkta düşük basınçlı sıvı-gaz karışımına dönüştürür. Tekrar sıvı formunda yoğunlaşır ve içine absorbe ettiği ısıyı serpantinle ve buna destek olarak kullanılan bir fan sayesinde kompresör den uzaklaştırır. Bu ısıtılmış hava dışarıya atılır ve sıvı, soğutma işlemine devam etmek için evaporatör bobinlerine geri döner. Bazı ünitelerde, iki bobin takımı
işlevleri tersine çevirebilir, böylece kışın, iç bobinler odayı soğutmak yerine soğutucuyu ve ısıyı yoğunlaştırır.

Bu özellikteki üniteler ısı pompası olarak bilinir.

3-Neden Klima kullanırız?

Çoğu insan sıcak ve nemli yaz havalarında evlerinde veya ofislerinde daha rahat kalmak için klima kullanıyor. Aşırı koşullar altında, klimalar yaşlıları ve diğer hassas insanları ısı kaynaklı sağlık sorunlarından daha güvenli tutabilir.

Klimalar, birçok ticari ortamda yalnızca daha fazla konfor sağlamak için değil, bilgisayarlar gibi hassas makinelerde ısı stresini azaltmak ve marketlerde ve restoranlarda yiyecek bozulmalarını azaltmak için kullanılır.

4-Klima kullanma faydaları?

Dehidrasyon ve Isı darbelerini önler

Uzun süre aşırı sıcağa maruz kalmak dehidrasyona neden olabilir. Bunun nedeni, yüksek sıcaklığın bol terlemeye yol açması ve vücudunuzun su kaybetmesidir. Eğer bu kaybolan suyu doldurmazsanız, sonuç dehidrasyon olur.
Klimalar terlemeyi azalttığından, su kaybı ve dehidrasyon riskini en aza indirebilirler.

Isı darbeleri, aşırı ısının neden olabileceği bir başka sorundur. Bunun nedeni, çok fazla ısının vücudun ısısını düzenlemesini zorlaştırabilmesidir. Bu sorunu yeterince erken tedavi edememek beyine ve
vücudun diğer organlarına zarar verebilir. Klimalar havanın sıcaklığını düşürdüğü için, ısı darbelerini önlemede yardımcı olabilirler.

Hava Kalitesini Artırır

Klimalar iç mekan hava kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir ve daha sağlıklı bir atmosfer yaratabilir. Bunun nedeni, çevrede bulunan polen, toz ve diğer alerjenleri titretebilmeleridir. Klimalar, nemi azaltarak küf ve küf oluşumunu kontrol edebilir.

Astım ve Alerjilerin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Hava koşulları, soluduğumuz havanın dezenfekte edilmesinin yanı sıra filtre edilmesine de yardımcı olabilir. Bu, polen ve tozu temizleyerek astım atakları ve alerji riskini azaltmaya ve ayrıca küf ve küf oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.
Küflenmeye maruz kalmak astım atakları, alerjik reaksiyonlar ve diğer solunum sorunları riskini artıran ana faktörlerden biridir. Klimaları kullanırken pencerelerimizi kapatmamız, çevresel alerjenlerin, bakterilerin ve tozun girmesini önlemeye yardımcı olur.

5- Klimanın dezavantajları?

Klimalar çok fazla elektrik kullanır. Bu, güç için para ödemek zorunda kalan insanlar için finansal dezavantajlar ve güç üretiminden kaynaklanan daha genel çevresel dezavantajlar yaratır.

Kömür yakan enerji santralleri tarafından büyük miktarda elektrik üretildiğinden, klima, sera gazlarının ve diğer kirleticilerin salınmasına dolaylı olarak katkıda bulunur. Ek olarak, The Independent’e göre, klimalı bir ortamda çok fazla zaman harcamak astım, göğüste sıkışma ve diğer solunum rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Klimanın Sağlığa Etkileri

Klima, birçok açıdan sağlığınıza faydalıdır, özellikle İstanbul gibi yoğun bir şehirde. Araştırmacılar, merkezi klimanın açık bir pencereden daha az dış mekan kirliliği partikülünün eve girmesine neden olduğunu ve böylece hava kirliliğinin sağlık risklerini azalttığını buldular.

Ancak bir sorun var: ünite uygun şekilde korunmazsa, bir klima diğer kaynaklardan gelen sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Aşağıda, klimanın bazı dolaylı sağlık etkilerine ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinize bakacağız.

Kalıp büyümesi

Sıcak havanın soğutulması işlemi nemi oluşturur. Merkezi klimalar bu aşırı nemi bir egzoz havalandırma deliğinden dışarı atar.

Bu nedenle, bunun içeride dolaşımda olduğuna dair hiçbir endişe yok. Bununla birlikte, portatif pencere klimaları, nemi bir pencere tertibatından geçirebilir veya bir tavada toplayabilir.

Havalandırma sistemi düzgün çalışmıyorsa veya ev sahibi su tavasını boşaltmayı ihmal ederse, bu nem küf gelişimi için bir mıknatıs haline gelebilir. Portatif bir klimadaki kalıp sağlık açısından tehlikeli olabilir çünkü ünite sporların havada dolaşmasına neden olur.

Merkezi iklimlendirme durumunda, kalıp toz içinde bulunan organik madde ile beslendiğinden, hava kanallarının birkaç yılda bir temizlenmesi önemlidir.

Düşük nem

Klimalar, havadan soğutmak için nemi çekerek evinizdeki nemi azaltır. Bazıları için bu, özellikle yazın zorlu derinliklerinde hoş bir rahatlama olarak geliyor.

Bununla birlikte, düşük nem, arzu edilmeyen bazı sağlık etkilerine de katkıda bulunabilir. Kuru hava, burun pasajlarınızı tahriş edebilir, sinüs tıkanıklığı ve iltihaplanma olasılığını artırabilir.

Bu etkiyi bir nemlendirici ile giderebilirsiniz.

Sıcaklık dalgalanması

İnsan vücudu sıcaklık değişimlerine uyum sağlamakta harikadır. Tek basamaklı sıcaklıkların ilkbaharda nasıl ılık hissedebileceğini ve düpedüz üşütmenin düştüğünü düşünün!

Çoğunlukla, açık havada sıcak havadan serin ve klimalı bir binaya geçmek sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmaz. Bununla birlikte, diyabet gibi bazı sağlık durumları sıcaklık dalgalanmalarının yönetilmesini zorlaştırabilir. Bu şartlara sahip kişiler, iç ve dış mekan sıcaklıkları arasındaki farkı en aza indirmeyi tercih edebilir, böylece vücutları daha kolay ayarlanabilir.

Havadan Hastalık

Bazı yüksek katlı dairelerde ve ofis binalarında, merkezi klima sistemi havayı soğutmak için su kullanır.

Uygun bakım ile bu sistem diğer klimalardan daha büyük bir risk oluşturmaz. Fakat su durgunlaşırsa zararlı bakterileri barındırabilir. Nadir durumlarda, bu hava kaynaklı hastalıkların yayılmasına neden olabilir.

Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Alerjileri

Klimayı temizlememek, hava filtrelerinde toz, bakteri ve polen birikmesine neden olabilir. Bu, astım atakları ve solunum yolu enfeksiyonları riskini önemli ölçüde artıracaktır.

6- Klima alternatifleri nelerdir?

1. MERKEZİ HAVALANDIRMA KOŞULLARI

Tüm farklı klima tipleri arasında, bu, en yaygın soğutma sistemidir çünkü daha verimli evler için soğutma kabiliyeti nedeniyle daha büyük evler için en çok tercih edilen sistemdir. Merkezi klimalar soğuk havayı besleme ve geri dönüş kanallarından geçirir.

Duvar veya zeminlerde bulunan besleme kanalları ve siciller, eve soğutulmuş hava taşır.

Sonra, hava bir kez ısındığında, geri besleme kanallarına geri döner ve tekrar klimaya geri taşınacağı şekilde kaydedilir.

Merkezi bir klima sistemi kurmak, boyutlandırma sistemin işlevselliği için çok önemli olduğundan, çok fazla planlama ve hazırlık gerektirir. Yanlış boyutta bir sistem kurarsanız, enerji tasarruflu olsa bile, işletme maliyetlerinizin olması gerekenden daha yüksek olduğunu göreceksiniz.

2. MÜKEMMEL, MINI-SPLIT KLİMA

Kanalsız, mini split sistemler en çok yenilenmiş ev bölgelerinde yaygındır. Merkezi iklimlendirme sistemleri gibi, bu sistemler de bir dış kompresör / kondansatör ve bir iç kullanım ünitesine sahiptir.

Evinizdeki tek tek odaları soğutmak istiyorsanız, bu sistem tam size göre olabilir. Birçok kanalsız, mini parçalı sistem, hepsi dış üniteye bağlı dört adede kadar iç mekan işleme ünitesine sahip olabilir.

Her bölgenin kendi termostatı vardır ve bu sayede her bir odanın sıcaklığını buna göre ayarlayabilirsiniz. Bu, kullanılan evin sadece belirli bir bölümünü soğutmak istiyorsanız, özellikle avantajlıdır.

3. PENCERE KLİMA

Bir pencerenin klimasını kompakt bir ünite olarak düşünün, sadece belirli bir odayı soğutun. “Üniter Ünite” olarak da bilinen bu sistem bir odanın penceresine kurulur.

Pencere üniteleri bir odayı soğutur, arkasından ılık havayı yayar ve içine soğuk hava üfler. Bu tür birimler küçük alanlarda yaşayanlar için en iyisidir. Bu tür bir ortamda verimli bir şekilde soğumadığını keşfedeceğinizden daha büyük bir ev için ideal olmaz.

4. PORTATİF KLİMA

Taşınabilir klimalar, pencere ünitelerinin bir sonraki jeneratörü olarak kabul edilir. Bu tip klima ünitesi odadan hava alır ve soğutur, daha sonra tekrar odaya yönlendirir. Ünite daha sonra, bir pencereye monte edilmiş bir egzoz hortumu aracılığıyla dışarıdaki sıcak havayı çıkarır.

Pencere klima üniteleri gibi, taşınabilir klimalar da sadece bir odayı soğutmak için tasarlanmıştır. Kurulumu kolay, çok yönlü ve uygun fiyatlı bir seçenek. Klimanızın taşınabilirliğinin sıcak bir yaz gününde serin kalmayı çok daha kolay hale getirdiğini göreceksiniz.

5. HİBRİT HAVA KOŞULLARI

Hibrit otomobiller gibi, hibrit ısı pompası sistemleri de fosil yakıtların yakılması ve çalıştırmak için elektrik kullanılması arasında geçiş yapar. Sistem, paradan ve enerjiden tasarruf etmek için iki enerji kaynağı arasında akıllıca seçim yapar. Artan enerji fiyatları ile rehin kalmanız gerekmez.

Yaz aylarında, ısı pompanız normal şekilde çalışır, evinizden ısı çeker ve açık havada dağıtır. Kışın, hibrit ısı pompası sisteminiz dış ortamdan ısı çekerek ve evinize dağıtarak tersine çalışır. Liseden İkinci Termodinamik Yasasını hatırlarsanız, sıcaklığın
sıcak bir nesneden soğuk bir nesneye aktarıldığını bilirsiniz. Soğutucu akışkan dış sıcaklığın altına düştüğünde, dış ortamdan gelen ısı, ısı pompanızın bobinlerine ve böylece soğutucu akışkanınıza aktarılır. Artık çıkan ısı, eviniz için ılık ve şartlandırılmış havaya dönüştürülebilir.

Hibrit Klimaların nasıl çalışır

Hibrit bir ısı pompası evinizi ısıtmak için iki ayrı bileşene dayanır. En uygun enerji verimliliği için iki kaynak arasında sezgisel olarak geçiş yapan, elektrikli bir ısı pompası ve geleneksel fosil yakıtlı ısıtma (fırın) kombinasyonu. Elektrikli bir ısı pompası dış ortam sıcaklığını dışarı çıkarır ve evinizi ısıtmak için kullanır. Soğuk havalarda bile, ısı pompası işini yapmak için mevcut ılık havayı işleyebilir.

Isı pompasının verimli çalışması için sıcaklık çok soğuk olduğunda bir hibrid sistem fosil yakıt kaynağına geçer. Genel olarak, dış sıcaklık 40 dereceye veya altına düştüğünde, doğal gaz, propan veya yağ sistemi devreye girecektir. Bununla birlikte, hibrit ünitenin devreye girdiği nokta, evin özel ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. İklim, ev tasarımı, kişisel rahatlık ve yakıt, ayarlama için uygun sıcaklığı seçerken göz önünde bulundurulması gereken hususların bir parçasıdır.

6. JEOTERMAL ISITMA VE SOĞUTMA

Jeotermal enerji sürdürülebilir, enerji verimli ve uzun ömürlüdür. Altımızdaki yeryüzü sıcaklığı atmosferde ne kadar sıcak veya soğuk olursa olsun 55 derece oldukça sabit kaldığından, jeotermal teknolojisi ısıyı aşağıdan çekip evinize aktarabilir.
Bir jeotermal bobin (“döngüler” veya “kuyu”) toprağa derhal monte edilir ve evinizi ısıtmak ve soğutmak için kullanılabilir. Kışın, dünyadan ısı çıkarılır; Yaz aylarında, evinizden ısı alınır ve toprağa geri dağıtılır.

7- Klima Bakımı nasıl yapılır?

  • Yıllık bakım, rahatınızı veuzatırken, klimanızın verimliliği
  • Birimin ömrü. Hava filtrelerinizi düzenli olarak değiştirin veya temizleyin – klimanızın enerji tüketimini yüzde 5-15 oranında düşürebilir
  • Klimanızın evaporatör bobinini her yıl ve gerektiği gibi temizleyin.
  • Bobin kanatçıklarınız bükülmüşse, düzeltmek için bir “kanat tarağı” kullanın.
  • Bir Split sisteminiz varsa, atıkları temizlediğinizden emin olun ve Fan, kompresör ve kondansatörden ayrılır.
  • Arada sırada ünitenin boşaltmasından sert bir tel geçirin tıkanmalara karşın drenajı temiz tutun.
  • Üniteniz daha fazlasına ihtiyaç duyduğunda sertifikalı bir profesyonel hizmet alın.
Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.