logo-entalpi-2

Havalandırma Otomasyonu

Ne yapıyoruz?

Akıllı Havalandırma Otomasyonu ile İç Mekanları Temiz Hava ile Buluşturuyoruz

Havalandırma Otomasyonu

Mekanik Otomasyon için doğru adres!

Sağlıklı ve konforlu bir iç mekan, temiz ve taze havanın düzenli bir şekilde dolaşımını gerektirir. Biz, havalandırma otomasyonu hizmetleriyle iç mekanlarınızı en iyi hava kalitesiyle buluşturarak, sizi daha verimli bir çalışma ortamına kavuşturuyoruz.

Entalpi Mühendislik'in Diğer Mekanik Otomasyon Hizmetleri

Yangın Otomasyonu

Güvenliğinizi Önceliğimiz Yaparak Yangın Otomasyonu Hizmeti Sunuyoruz

Klima Otomasyonu

Hava kalitenizi kontrol altına alın, sağlıklı ve rahat bir ortamda yaşam keyfini çıkarın!

Havalandırma sistemlerinin otomasyonu, bir evde veya endüstriyel tesislerde bu tür ekipmanların çalışmasını optimize etmek, dumandan korunma sağlamak ve yangınları önlemek için kullanılır. Hedeflerinizi geliştirmek için doğru kurulumu seçmeniz gerekir.

Odada havalandırma sistemlerinin otomasyonu planlanıyorsa, bir kurulum seçerken, bu oda tipine uygun değerlere ulaşmaya odaklanmanız gerekir. Düzenlemeler, havalandırma kalitesinin periyodik kontrollerini sağlar. Göstergelerin değerlerinin teoride olması gerekenden daha düşük olduğu tespit edilirse, kurulumun iyileştirilmesi (örneğin, otomatikleştirilmesi) veya onarılması gerekir.

Geleneksel olarak, ventilasyonun kalitesini karakterize eden parametreler şunları içerir:

  • saatte hava kütlesinin içeri veya dışarı akış miktarı;
  • havalandırmanın yapıldığı kanat alanının ve odanın zemininin oranı;
  • saat başına hava değişim hızı.

Bu kriterler hastanelerde ve diğer tıbbi tesislerde, laboratuvarlarda, yiyecek içecek işletmelerinde ve sanitasyona özel dikkat gösterilmesinin önemli olduğu diğer yerlerde kullanılmaktadır.

Endüstriyel binalarda, havadaki karbondioksit içeriğinin ölçülmesi ve gaz ve aerosol analizi yoluyla bileşiminin incelenmesi daha sık kullanılır.

Akıllı havalandırma sistemi (SVS) kendi kendine yeterli, akıllı ve enerji tüketme şekli bakımından verimlidir. Faturalarınızı düşürür, hava akışını ve iklimi taze tutar ve manuel kontrol ihtiyacını ortadan kaldırır. Birçok sensöründen gerçek zamanlı doluluk, hava kalitesi ve dış sıcaklık okumalarını aldıktan sonra HVAC’nizi anında yeniden programlayabilir. Binanız için bir tane almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bunun sağlam bir yatırım olması için bazı nedenler aşağıda listelenmiştir.

Teknik Araçlar

Genel değişim ve diğer tiplerin havalandırma otomasyonunun yanı sıra klimanın uygulandığı cihazlar çok çeşitlidir. Şema, farklı tipte sensörler (gelen ve giden akışların sıcaklığı, basınç, nem, karbondioksit içeriği), kontrol üniteleri, aktüatörler, elektrikli sürücüleri kontrol eden cihazlar içerebilir. Tesisatın etkin çalışması için izlenmesi önemli olan bu cihazların performans göstergeleri, kumanda panoları ve kumanda panoları üzerinde gösterilmektedir.

Belirtilen çerçevelerden uzaklaşırken verileri otomatik olarak kontrol etmek veya alt menülerde yönetmek mümkündür. Sensörlerden sinyaller kontrol kabinine gönderilir ve burada klima sistemi için uygun bir algoritma seçimi ile analitik işleme tabi tutulur.

Besleme ve egzoz havalandırmasının otomasyonu, kurulumun çalışmasını optimize etmenize, hedef göstergelerle uyumluluğu izlemenize olanak tanır. Aynı zamanda, bir kişinin süreç kontrolüne katılımı en aza indirilir, bu da üretim çalışanlarının veya kurumlarının diğer görevlere daha fazla zaman ayırmasını sağlar. Aynı zamanda, havalandırma otomasyonunun bağlantısını planlarken, minimum savurgan maliyetle uygun hava besleme seviyesini sağlayacak, birbiriyle uyumlu cihazları doğru bir şekilde hesaplamak, tahmin etmek ve seçmek önemlidir. Dezavantajlar, karmaşık elektroniklerin kırılma olasılığını içerir.

Havalandırma sistemlerinin otomasyonunun ana bölümleri

Havalandırma sistemlerinin işletilmesinde ve otomasyonunda tesisat bileşenlerinin doğru seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Tasarım konfigürasyonunun amacına göre belirlenir.

Modüler Havalandırma Sistemleri

Modüler üniteler ayrı bileşenlerden birleştirilir: gürültü susturucuları, hava kanalları, hava ısıtıcıları vb. Basit ve güvenilirdirler. Havalandırma kontrol ünitesi önceden belirlenmiş bir iç ortam sıcaklığını korumalı, hava ısıtıcısını donmaya karşı korumalı, fan burulma hızını kontrol etmelidir. Aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

  • Çeşitli göstergeleri ölçen sensörler: sıcaklık, nem vb. Kurulumun kullanım koşullarına ve ölçümlerin ne kadar doğru olması gerektiğine bağlı olarak seçilirler.
  • Sensör verilerine dayalı olarak aktüatörleri kontrol eden cihazların düzenlenmesi.
  • Kontrol araçları.
  • Veri girişi için donatım.
  • Yürütme mekanizmaları.

Elektronik kontrol ünitesi ve yönetici bileşenlerin bir kısmı genellikle otomasyon panelinin içinde birleştirilir.

Havalandırma sisteminin otomatik çalışması, çeşitli faktörler nedeniyle kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlar. Bu, teknoloji modlarının hassas bir şekilde ayarlanmasını, çalışma programının tabi kılınmasını içerir. Ayrıca kışın, ısı tüketimini en aza indirmeye paralel olarak ısı eşanjörünün çalışması (donmasını engelleyen) korunur. Bu, soğuk mevsimde çalışmayı optimize etmenizi sağlar.

Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.