logo-entalpi-2

Oval Kanallar

Ne yapıyoruz?

Oval Kanallarla İleri Düzeyde Havalandırma Çözümleri Sunuyoruz.

Oval Kanallar

Konforlu havalandırma için doğru adres!

Oval kanallar, modern ve estetik havalandırma sistemlerinin önemli bir parçasıdır. İşte biz, oval kanallarla işletmenize özel havalandırma çözümleri sunuyoruz.

Geniş ürün yelpazemizde farklı boyutlarda ve kapasitelerde oval kanallar bulunmaktadır. İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanan oval kanallarımızla optimum hava akışını sağlar ve havalandırma verimliliğini artırırız.

Entalpi Mühendislik'in Diğer Havalandırma Hizmetleri

Paslanmaz Hava Kanalları

Kaliteli Havalandırma Çözümleri Sunuyoruz

Siyah Hava Kanalları

Estetiği ve Performansı Bir Araya Getiriyoruz.

Flexible Kanallar

Kaliteden ödün vermeden kullanışlılık, esneklik ve verimlilikte öncüyüz.

Galvaniz Kanal

Dayanıklılık ve kaliteyi bir arada sunurken estetikten taviz vermiyoruz.

Kumaş Kanallar

İleri düzeyde havalandırma çözümleri sunuyoruz.

Fanlar

Güçlü fan çözümleriyle daha iyi havalandırma

Konnektörler

Konnektör Hizmetleriyle Bağlantıların Gücünü Artırıyoruz.

Havalandırma sistemleri büyük ticari ve endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Havalandırma sistemleri havayı belli ısı ve nem oranlarına şartlandırarak istenen düzeyde bir iklimin oluşmasını sağlamaktadır.

Fanların kullanımıyla basınca maruz bırakılan hava kanallar vasıtasıyla döngüye tabi tutulmaktadır. Bu kanallar ise kullanım amacı ve yerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kanalların yapıldığı malzemeler aşağıdaki gibidir:

 1. Galvaniz,
 2. Alüminyum
 3. Paslanmaz Çelik,
 4. Bakır.

Genel anlamda kanallarda bu malzemeler ve bunlara benzer yapıda olan malzemeler kullanılmaktadır.

Malzemeler kullanım yerlerine bağlı olarak oval, dikdörtgen ve dairesel kesitli olmak üzere farklı şekillerde üretilmektedir. Kanalların bağlanması ve verimli bir şekilde görevini yerine getirmesi için hava kaçaklarının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda uzman ekiplerden yardım alınmak suretiyle montaj işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Oval kanallar hava akışı ve gürültü açısından önemli avantajlar sunmaktadır. İstenmeyen kirli havanın dışarı atılması için oval kanalların birçok avantajı bulunmaktadır.

Oval Kanalların Avantajları

Kanalların kurulumunda kot problemi gibi mimari durumlar dikkate alınmalıdır. Kot problemleri yapılarda hem estetik anlamda hemde kullanış açısından önemlidir. Oval kanallar, kot problemi olan yapılarda başarılı bir şekilde görevini yerine getirmektedir.

Oval kanalların kullanıldığı yapılarda hava akışı daha laminerdir. Laminer hava akımı, hava akışının rahatlıkla meydana gelmesi ve herhangi bir sıkışma basınç gibi olumsuz durumlara maruz kalmamasıdır. Bu açıdan basınç problemi yaşatabilecek mimari yapılarda oval kanallar kullanılmaktadır. Bu sayede basınç değerleri minimum düzeylere indirgenir ve havalandırma işlemi daha verimli hale gelir.

Yukarıda da kısaca belirtildiği üzere oval kanalların bir diğer avantajı da sızdırmazlıktır. Sızıntılar havalandırma işlemini olumsuz etkilemektedir. Oval hava kanalları düşük yüzey alanına sahip olmasından dolayı sızdırma problemine karşı en ideal çözüm olarak görülmektedir.

Oval havalandırma sistemleri sahip olduğu geometrik şekil sayesinde ral kodlarına boyanabilmektedir. Kullanıldığı alanda oval kanallar  içten akustik ya da kauçuk izolelerle uyum sağlamaktadır.

Oval kanalların günümüzde yaygın olarak kullanılma sebepler genel anlamda bu şekilde maddelenmektedir. Belirtildiği üzere hava kanalları, uygulanacağı alanın, binanın mimari özelliklerine uyum sağlamalıdır. Bu sayede daha verimli sonuçlar vermektedir.

Oval Kanallar Uzun Ömürlüdür

Oval kanallar sahip olduğu yapı itibariyle uzun ömürlüdür. Havalandırma işlemi bir binanın en temel ihtiyacıdır. Bu temel ihtiyacın en kaliteli ve verimli bir yöntemle çözümlenmesi gerekir. Bu noktada uzman ekipler tarafından bakımı düzenli olarak yapılan oval kanallar uzun ömürlü olmakla ön plana çıkmaktadır.

Oval Kanallar Ekonomiktir

Havalandırma sistemlerinin ekonomik olması son derece önemlidir. Oval kanallar uygulandığı binada geometrik yapısının verdiği avantajla daha az yer kaplamaktadır. Dolayısıyla bu durum kanal için kullanılacak malzemeden tasarruf edilmesini sağlar.

Ayrıca oval kanallar sızdırmaz bir yapıda olduğundan dolayı ekonomik bir havalandırma imkanı sunmaktadır. Bu sayede ortamdan istenmeyen hava rahatlıkla dışarı atılır ve temiz hava içeri verilir. Bu işlem gerçekleşirken basınç oranı minimum düzeyde olduğundan fanların ekstra performans göstermesi gerekmez.

Oval Kanal Ekipmanları

Oval kanal kurulumu esnasında belli başlı ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar şunlardır:

 1. Oval hava kanalı,
 2. OSL Dirsek 90º, 60º, 45º, 30º (kullanılan bölgenin fiziksel özelliklerine bağlı olarak kurulum aşamasında farklı derecelerde tercih edilmektedir.
 3. ORL
 4. ORLL
 5. ORA
 6. OVP 45º
 7. OVLD
 8. OVM
 9. OVKT
 10. OVLS
 11. OVS
 12. OVTT 90º Açılı Pantolon
 13. OVT 45º Te Parçası
 14. OVT Te Parçası

Bu ekipmanlar oval havalandırma kanalı kapsamında kurulum yapılacak alanın mimari özellikleri dikkate alınarak kullanılmaktadır. Bu sayede havalandırma kanalı kullanışlı ve hava geçişinin sızdırmaz bir yapıda olması sağlanarak dayanıklı hale gelmektedir.

Aynı zamanda oval kanal ekipmanları daha az yer kaplayan bir yapıya sahiptir. Bu sayede basınç azalır ve fanlar tasarruflu bir yapıda çalışır.

Kullanılan ekipmanların bir özelliği de estetik olmasıdır. Mimari kot problemi olan yapılarda oval kanal haricinde kullanılan havalandırma kanalları fazlaca yer kaplayabilmektedir. Bu durum istenmeyen bir görüntüye sebep olabilir. Oval kanallar kot problemi olan alanlarda alanı iyi bir şekilde kullanarak yapıya estetik bir hava kazandırmaktadır.

OVM, OVT, ORL gibi ekipmanlar hava akışını laminer anlamda etkilemektedir. Hava akışının laminer olması havalandırmanın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Oval Kanallara Bakım Yapılmalıdır

Oval kanallar yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzman ekipler tarafından binanın estetiğine zarar vermeden yapılan kanalların düzenli bakımı gerekmektedir. Belirli periyotlarla bakımı yapılan oval kanallar uzun ömürlü olmaktadır. Ayrıca oval kanalların en belirgin tercih edilme sebebi ekonomik olmasıdır. Fanların fazlaca enerji harcamasını önleyen kanalların uzman ekipler tarafından belli periyotlarla kontrolü yapılması gerekmektedir. Bu sayede uzun ömürlü ve kullanışlı olma özelliğini kaybetmezler.

Oval Kanalların Yapımı

Oval kanallar tam otomatik cnc kullanılarak işlenmektedir. Bu bağlamda uygulanacağı alana göre ölçüleri alınır ve istenen ölçülerde cnc aracılığıyla oval kanallar üretilir. Kanallarda birleşme kısımları son derece önemlidir.

Kanal birleştirmeleri kanal ölçülerine uyumlu manşon ve flanşlar ile minimum sızdırmazlık, üretim sonrasında mastik yöntemi ile tam sızdırmazlık niteliğine uygun olarak üretilmektedir. Ek olarak istenilen RAL renk kodunda boyanabilir, sonrasında içten ve dıştan Kauçuk malzeme ile izolesi sağlanır.

Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.