logo-entalpi-2

Siyah Hava Kanalları

Ne yapıyoruz?

Estetiği ve Performansı Bir Araya Getiriyoruz.

Siyah Hava Kanalları

Konforlu havalandırma için doğru adres!

Siyah Hava Kanallarıyla Şık ve Verimli Havalandırma Çözümleri Sunuyoruz. 

Entalpi Mühendislik'in Diğer Havalandırma Hizmetleri

Paslanmaz Hava Kanalları

Kaliteli Havalandırma Çözümleri Sunuyoruz

Flexible Kanallar

Kaliteden ödün vermeden kullanışlılık, esneklik ve verimlilikte öncüyüz.

Galvaniz Kanal

Dayanıklılık ve kaliteyi bir arada sunurken estetikten taviz vermiyoruz.

Kumaş Kanallar

İleri düzeyde havalandırma çözümleri sunuyoruz.

Fanlar

Güçlü fan çözümleriyle daha iyi havalandırma

Konnektörler

Konnektör Hizmetleriyle Bağlantıların Gücünü Artırıyoruz.

Oval Kanallar

İleri düzeyde havalandırma çözümleri sunuyoruz.

Siyah hava kanalları tahliye, havalandırma gibi birçok teknik işlemi gerçekleştirebilen özel üretim kanallardır. Kanalın kullanım amaçları çok yönlüdür. Bu bağlamda kurulacak yerin fiziki özellikleri ve ne amaçla kurulacağı gibi konular doğrultusunda istenen yere kurulabilmektedir.

Siyah hava kanalları genellikle mutfak davlumbazlarının egsozt sistemlerinde kullanılsa da bunun sınırlı değildir. Sızdırmazlığıyla ön plana çıkan kanalların geniş yelpazede bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Siyah hava kanallarının teknik özellikleri kanalın kullanılacağı alan açısından önemlidir. Bu bağlamda kanallar belli başlı ölçülere göre üretilmektedir.

Siyah Hava Kanallarının Teknik Özellikleri

Siyah hava kanalları 1,2 mm., 1,5 mm. veya 2 mm. ölçülerinde imal edilmektedir. İmal boyutları genellikle bu rakamlar arasında değişkenlik göstermektedir.

Siyah hava kanallarının birden fazla türü bulunmaktadır. Bu türler içerisinde farklı malzemeden üretilen kanallar bulunmaktadır. Bu türler arasında bulunan kanalların en önemli özelliklerinden biri de paslanmaz saçtan üretilmesidir. Bu yönüyle kanallar uzun ömürlü olarak nitelendirilmektedir. Uzun ömürlü olmasıyla da birçok alanda tercih edilmektedir.

Siyah hava kanalları birçok alanda kullanılmasından dolayı işlevsel bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple siyah hava kanallarında belirleyici unsur alanın fiziksel özellikleri ve taleplerdir. Bu bağlamda kanallar istenildiği taktirde galvaniz saçtan üretilebilmektedir.

Siyah hava kanallarının birçok alanda kullanılması ve tercih edilmesinin bir sebebi de sızdırmaz bir yapıda bulunmasıdır. Siyah hava kanallarının flanşlı olması ve kanalların birleşim yerlerinde bulunan tüm ek yerleri kaynaklı bir yapıda olması kanalın sızdırmaz bir özelliğe sahip olmasını sağlamaktadır.

Siyah Hava Kanallarının Türleri Nelerdir?

Siyah hava kanallarının iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Prizmatik DKP Siyah Hava Kanalı ve Dairesel Dkp Siyah Hava Kanalıdır. Bu ayrımın yapılabilmesine imkan sağlayan unsur ise kanalların şekilleridir.

Prizmatik DKP Siyah Hava kanallarının üretimlerinde DW 144 standartlarına uyulmaktadır. Bu çerçevede prizmatik siyah hava kanalları 1mm. ve 6mm. arasındaki ölçülerde üretilmektedir.

Prizmatik DKP Siyah Hava Kanallarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler uygulanacak alana ve talebe göre belirlenmektedir. Bu çeşitler ise şu şekilde listelenebilmektedir:

 1. Flanşlı hava kanalı,
 2. Köşebant flanşlı hava kanalı, (Kanalın uçlarına köşebent çerçeve adı verilen kısım kaynatılır. Köşebentlere delikler açılır. Bu delikler sayesinde cıvata ile kanallar birbirine bağlanmaktadır.)
 3. Günyeli hava kanalı,
 4. Muflu üretim hava kanalı. (Bu üretimde kanal uçlarından biri yarım kanal oluşacak şekilde dışarı doğru açılır. Paralel taraftaki kanal ucu açılacak olan mufun içine kaynatılır ve daha sonra birleştirilir.)

Dairesel hava kanalında da aynı şekilde  DW 144 standartları dikkat alınmaktadır. Bu standartlara uygun olması açısından 1 mm- 6 mm arası kalınlıkta imal edilmektedir. Aynı prizmatik siyah hava kanallarında olduğu gibi dairesel hava kanallarında da uygulanacağı alana uyum sağlaması açısından çeşitler bulunmaktadır.

Dairesel hava kanalı çeşitler aşağıdaki gibidir:

 1. Kendinden Flanşlı hava kanalı,
 2. Muflu haval kanalı,
 3. Düz hava kanalı.

Söz konusu ayrım kanalın kullanılacağı ortamın fiziksel koşullarına göre belirlenmiş ve daha iyi bir hizmet olması açısından çeşitlendirilmiştir.

Siyah Hava Kanallarının Genel Özellikleri

Siyah hava kanalları sızdırmazlık özelliğiyle ön plana çıkan kanallardır. Siyah hava kanalları çeşitleri arasında yer alan Siyah Sac – DKP bu konuda en iyi özelliğe sahip olan kanaldır.

Siyah Sac, hastanelerde, barajlarda ve sızıntı durumunun önüne geçilmesinin istendiği her alanda kullanılabilmektedir. Söz konusu Siyah Sac, 1mm.-5mm ölçüleri arasında siyah sac malzemeden imal edilmektedir.

Siyah Sac-DKP iki adet türe sahiptir. Bu türler ise şu şekildedir:

 1. Köşebent Kaynaklı
 2. Kendinden Flanşlı

Yukarıda belirtildiği üzere sızdırmazlığın istendiği her alanda bu türün kullanılması son derece verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu tür uzun ömürlü olmasıyla da öne çıkmaktadır.

Siyah hava kanalları içerisinde yer alan bir çeşitte paslanmaz saçtan imal edilen hava kanalıdır. Tıpkı yukarıda belirtilen Siyah Sac DKP gibi bu türde sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Paslanmaz saçtan imal edilen bu hava kanalı 0.8mm-3mm ölçüleri arasında üretilmektedir.  Ayrıca flanşı kendindendir ve köşebent kaynaklıdır.

Hava kanalları alüminyum malzemeden de imal edilebilmektedir. Fakat her malzemenin farklı ölçüleri bulunmaktadır. Bu çerçevede alüminyum malzemeden 0.5mm-2mm arasına kadar üretilmektedir.

Yukarıda belirtilen kendinden flanşlı üretim kanalın işlevselliğini oldukça artırmaktadır. Kendinden flanşlı üretimde kanalların uçlarına büküm yapılmaktadır. Bu bükümler kanalın dayanıklılığını ve sağlamlığını artırmaktadır. Söz konusu üretimde ayrıca montaj kolaylığı dikkate alınmıştır. Montaj kolaylığı kanalın uzman ekipler tarafından alana profesyonelce yerleştirilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple kendinden flanşlı üretimde klemens kullanılmaktadır.

Hava kanalları üretilirken bazı pratikliklerden yararlanılmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi klemens kullanımı montaj kolaylığı sağlar. Bu durumun bir başka örneği de Prizmatik Hava Kanalı türleri arasında bulunan gönye şeklinde üretimdir. Bu üretimde kanala L şekli verilerek, kanalın bir ucu 15mm diğer ucu 20mm genişliğinde bükülmektedir. Bu sayede kanal birçok fiziki ortama uyum sağlamaktadır.

Siyah Hava Kanalları Nerelerde Kullanılır?

Siyah hava kanallarının birçok kullanım alanı bulunmaktadır. İsteğe ve ihtiyaca göre kanallar uzman ekipler tarafından montajlanmaktadır. Kanalların kullanım alanları genel anlamda şu şekilde sıralanabilmektedir.

 1. Hastanelerde,
 2. Duman tahliyesinin gerçekleşmesi için herhangi bir binada, (sızdırmazlık özelliği bu tarz durumlarda oldukça başarılıdır.
 3. Endüstriyel alanlarda,
 4. Mutfaklarda,
 5. Fabrikalarda,
 6. Sızdırmazlığın önüne geçmek adına barajlarda kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere siyah hava kanallarının işlevsel olması kendisinin birçok alanda kullanılmasını sağlamaktadır. Uzman ekipler tarafından talep edilen durumlarda ortamın fiziksel yapısı dikkate alınarak montajlama yapılabilmektedir.

Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.