logo-entalpi-2

Chiller

Ne yapıyoruz?

Sizi serinletmek için buradayız! Chiller hizmetleri konusunda uzmanlaşmış bir ekibiz ve size en iyi soğutma çözümlerini sunmak için heyecanlıyız. Sıcaklığı düşürmek ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak bizim işimiz. Chiller sistemlerinin tasarımı, kurulumu, bakımı ve onarımı konusunda uzmanız. Endüstriyel tesislerden ticari işletmelere, hastanelerden otellere kadar her sektörde sizin için en uygun chiller çözümlerini sunuyoruz.

Chiller

Konforlu iklimlendirme için doğru adres!

Hoş geldiniz! Bir soğutucu, bir buharı sıkıştırma veya emme soğutma çevrimi yoluyla bir sıvıdan ısıyı alan bir makinedir. Bu sıvı daha sonra ekipmanı soğutmak için bir ısı eşanjöründe veya başka bir işlem akışında (hava veya işlem suyu gibi) dolaştırılabilir.

Entalpi Mühendislik'in Diğer İklimlendirme Hizmetleri

Klima

Entalpi Mühendislik olarak Klima hizmetleriyle işletmenize serinlik ve rahatlık getiriyoruz!

Fancoil

Hava kalitenizi kontrol altına alın, sağlıklı ve rahat bir ortamda yaşam keyfini çıkarın!

Klima Santrali

Optimum sıcaklık ve hava kalitesi için bize katılın, konforunuzu garanti altına alalım!

Isı Geri Kazanım

Entalpi ile Isı kaynaklarınızı geri kazanın ve enerji tasarrufunu keşfedin!

Chiller ve klima arasındaki fark nedir?

Soğutucularda ısı, bir sıvıdan buhar sıkıştırmalı veya soğurmalı soğutma çevrimi yoluyla çıkarılır. Soğutulan sıvı, bir binadaki borulardan ve hava işleme ünitelerindeki serpantinlerden veya havanın nemini almaya yardımcı olan fan-coil ünitelerinden geçer. Chillerler genellikle hava ve su ile soğutulur.

Soğutma sistemi nasıl çalışır?

Soğutucu Nasıl Çalışır? Çoğu proses soğutma uygulamasında, bir pompa sistemi soğuk suyu veya su/glikol solüsyonunu soğutucudan prosese dolaştırır. … Yüksek basınçlı gaz, ortam havasının veya yoğunlaştırıcı suyunun ısıyı çıkararak yüksek basınçlı bir sıvıya dönüştürdüğü yoğunlaştırıcıya girer

Soğutucu nedir?

Endüstriyel su soğutucuları, soğutulmuş suyun veya sıvının proses ekipmanlarında sirküle edildiği çeşitli uygulamalarda kullanılır. Tipik olarak ürünleri ve makineleri soğutmak için kullanılan su soğutucular, enjeksiyonlu kalıplama, alet ve kalıpla kesme, yiyecek ve içecek, kimyasallar, lazerler, takım tezgahları, yarı iletkenler ve daha fazlasını içeren çok sayıda farklı uygulamada kullanılır.

Endüstriyel soğutucunun işlevi, ısıyı bir yerden (genellikle işleme ekipmanı veya üründen) başka bir yere (genellikle üretim tesisinin dışındaki havaya) taşımaktır. Soğutucuya ve soğutucudan ısıyı aktarmak için su veya su/glikol çözeltisinin kullanılması çok yaygındır; bu durum, proses soğutucusunun bir rezervuar ve pompalama sistemine sahip olmasını gerektirebilir. Sektörünüz ve prosesiniz ne olursa olsun, yeterli soğutmaya sahip olduğunuzdan emin olmak verimlilik ve maliyet tasarrufu açısından çok önemlidir.

Soğutucu Nasıl Çalışır?

Çoğu proses soğutma uygulamasında, bir pompa sistemi soğuk suyu veya su/glikol solüsyonunu soğutucudan prosese dolaştırır. Bu soğuk sıvı prosesteki ısıyı uzaklaştırır ve sıcak sıvı soğutucuya geri döner. Proses suyu, ısının prosesten soğutucuya aktarıldığı ortamdır.

Proses soğutucuları, soğutucu adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Gerekli sıcaklıklara bağlı olarak soğutucu akışkanların pek çok türü ve uygulaması vardır, ancak hepsi soğutucu akışkanı sıvıdan gaza ve tekrar sıvıya dönüştürmek için temel sıkıştırma ve faz değişimi prensibi üzerinde çalışır. Soğutucu akışkanın ısıtılması, soğutulması ve gazdan sıvıya ve tekrar gaza dönüştürülmesi işlemi, soğutma döngüsüdür.

Soğutma çevrimi, düşük basınçlı sıvı/gaz karışımının evaporatöre girmesiyle başlar. Evaporatörde, proses suyundan veya su/glikol çözeltisinden gelen ısı, soğutucuyu kaynatır ve bu da onu düşük basınçlı bir sıvıdan düşük basınçlı bir gaza dönüştürür. Düşük basınçlı gaz, yüksek basınçlı gaza sıkıştırıldığı kompresöre girer. Yüksek basınçlı gaz, ortam havasının veya yoğunlaştırıcı suyunun ısıyı çıkararak yüksek basınçlı bir sıvıya dönüştürdüğü yoğunlaştırıcıya girer. Yüksek basınçlı sıvı, evaporatöre ne kadar sıvı soğutucu akışkanın girdiğini kontrol eden genleşme valfine gider ve böylece soğutma çevrimi yeniden başlar.

Chillerlerde kullanılan iki tip kondenser vardır; hava soğutmalı ve su soğutmalı. Hava soğutmalı bir kondenser, sıcak soğutucu gazını soğutmak ve tekrar sıvı halinde yoğunlaştırmak için ortam havasını kullanır. Soğutucunun içine yerleştirilebilir veya dışarıya uzaktan yerleştirilebilir, ancak sonuçta ısıyı soğutucudan havaya doğru reddeder. Su soğutmalı bir kondenserde, soğutma kulesinden gelen su, soğutucuyu soğutur ve yoğunlaştırır.

Bir soğutucu, 1 ila 1000 ton soğutma enerjisi arasında derecelendirilir. Üç farklı soğutucu türü vardır: (1) hava, (2) su ve (3) evaporatif yoğuşmalı soğutucu. Endüstriyel soğutucular için yukarıdaki kategorilerin her birinde dört alt kategori bulunmaktadır: (1) pistonlu, (2) santrifüjlü, (3) vida tahrikli (4) ve emme soğutucuları. İlk üç tip, elektrik motorları, buhar veya gaz türbinleri ile çalışan mekanik soğutuculardır. Absorbsiyonlu soğutucu, buhar gibi bir ısı kaynağıyla çalıştırılır ve hareketli parça kullanmaz.

Endüstriyel Soğutma Grubu Bileşenleri

Mekanik sıkıştırma çevrimi, soğutucunun içinden geçtiği dört temel bileşene sahiptir: (1) evaporatör (2) kompresör (3) kondansatör (4) genleşme valfi. Soğutucu akışkanın içindeki evaporatör, kondenserden daha düşük basınçta ve sıcaklıkta çalışacaktır.

Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.