logo-entalpi-2

En Tasarruflu Fabrika İklimlendirme Sistemleri

Hemen her alanda olduğu gibi fabrikalar için de enerji tasarrufu oldukça önemlidir. Mevcut koşullara ve dünya genelindeki enerji krizine bağlı olarak pek çok işletme tasarruf yolları aramaya başlamaktadır. Geniş bir alana sahip olan fabrikaların yüksek tavan yapısı nedeniyle ısıtma ve soğutma maliyetlerinde artışlar yaşanabilmektedir. Özellikle de iklim sisteminde tasarımı yanlış yapılması ciddi maliyetlere yol açabilmekte. Bu sebeple fabrikaların enerji tasarrufu sağlanması açısından en doğru iklimlendirme sistemlerinin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Alan bakımından büyük bir yapıya sahip oldukları için ısıtma yapmak çok zor bir iştir. Büyük bir hacme sahip olmaları da yüksek ısı kaybına yol açabilmekte. Depo gibi pek çok alandan ısı kaybı yaşanması da fabrikalar açısından sıkıntı ortaya çıkartabilmektedir. Bu nedenle fabrika gibi büyük yapılarda enerji tasarrufu sağlayan fabrika iklimlendirme sistemleri tecrübeli ekipler tarafından projelendirilmelidir. Aksi bir durumda yanlış hesaplamalar ve yanlış cihaz yerleştirmeleri nedeni ile yüksek enerji maliyetlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Yapılan doğru projelendirmelerin fabrikaların ısıtma ve soğutma konusunda önemli olmasının yanı sıra doğru ısıtma tipinin seçilmesi de oldukça önemlidir. Büyük bir alana sahip olan mekanlarda radyant ısıtma kullanılarak enerjiden tasarruf ederek büyük farklılıklar elde edilebilmektedir. Fabrikalarınızın doğru iklimlendirme projeleri ile enerji tasarrufu yaparak ısıtma faturalarınızı yarı yarıya düşürebilirsiniz. Bunun için firmamız uzman ekibi tasarından en iyi iklimlendirme sistemlerini ve projelerini sizlere sunmaktadır.

İklimlendirme Nedir? Neden Gereklidir?

Kapalı ortamın sıcaklığını ayarlayan, havanın temizliğini ve nemini koruyan, aynı zamanda da insanların konforuna ve sağlığına uygun olacak şekilde ayarlanması yapılan işlemlere iklimlendirme denilmektedir. Klima ve soğutma sistemleri ile mekan serinletilir ve bu sayede de çalışma koşulları en üst seviyeye çıkar. Ya ve kış aylarında iklimlendirme cihazları kullanılabilmektedir. Her iki mevsimde de hava daima olarak devir daim yapar ve toz, pislik, mikrop gibi bakterilerden arındırır. Sistemlerinin kurulumu esnasında mümkün olduğunda çevre dostu bir yaklaşım benimsenir. Bu durum ise kullanıcılar için olumludur. Bu soğutma sistemleri likit soğutucu akışının beklenen sıcaklıkta buharlaşması, buharın tekrar sıvı olması şeklinde bir sistem olarak çalışır. Bu sistemde kullanılan bazı pompa türleri vardır. Bunlar ise genel olarak inline pompa, emme ve basma flanşları aynı hatta olan inline pompalar olarak tesisata direkt olarak bağlantısı yapılan pompalardan oluşmaktadır. Bunlar ise; su arıtma sistemlerinde, endüstriyel uygulamalarda ve iklimlendirme sistemlerinde kullanımları bulunmaktadır. Islak rotorlu inline pompalar ve kuru rotorlu inline pompalar olmak üzere iki çeşidi olan pompa tipleridir.

Islak rotorlu inline pompalar;

  • Modul A Serisi
  • AX Serisi
  • AD Modul A-D Serisi

olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Kuru rotorlu inline pompalar ise;

  • CSV Serisi
  • INM Serisi
  • Genio INM Serisi
  • INMD Serisi olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır.

İklimlendirme veri merkezinin sorunsuz olarak çalışması oldukça önemlidir. İklimlendirme sistemleri olmadan veri merkezlerinin uzun bir süre çalışabilmesi, içerisinde bulunan BT ekipmanlarının ve sunucuların zarar görmeyeceği düşünülmez. Bu nedenle de iklimlendirme sistemlerinin şart olmasını sağlar. Normal şartlarda bir sistem odasında soğutma sistemleri giderlerin oldukça büyük bir kısmını kapsar. İklimlendirme sistemlerini en doğru şekilde kullanarak olabilecek giderleri en aza indirilebilir.

İklimlendirme Çeşitleri Nelerdir?

Fabrika iklimlendirme uygulamalarının birçok çeşidi olsa da temel olarak iki farklı seçeneklerde öne çıkmaktadır. Bu iki seçenek ise sıvı kullanan ve hava kullanan soğutma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hava soğutma sistemleri oldukça eski ve verimliliği düşüktür. Ayrıca daha kolay bir sistem olması nedeniyle de sıvı soğutma sistemlerine oranla oldukça ucuza mal olurlar. Sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla oldukça teknik ve bütçesel sorunlara neden olsa da sahip oldukları etkinlik ve verimliliğin oldukça yüksek olması ve daha iyi hedef soğutma uygulayabilmeleri ile sıvı soğutma sistemleri de oldukça fazla tercih edilmektedir.

İklimlendirme Avantajları Nelerdir?

Fabrika iklimlendirme sistemleri farklı dış ünite fan ve filtre gibi özellikleriyle kullanılmaktadır. Alanların boyutlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak bu çeşitlilik belirlenmektedir Bağımsız ve merkezi sistemlere entegre edilerek uygulamaları kullanım bakımından önemli avantajları bulunmaktadır. Firmamız tarafından yaşam alanlarına yüksek konfor sağlayan bu sistemler ortam hava kalitesinin iyileşmesi, pis havanın temizlenmesi, soğuk ve sıcak ısı taleplerinin karşılanması gibi pek çok konuda önemli avantajlar sağlamaktadır. Özellikle de fabrika gibi büyük mekanlarda hem havanın temizlenmesi hem de ortamdaki ısı taleplerinin karşılanması önemli olduğu için havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin kullanılması oldukça faydalıdır.

Fabrika Isıtmada Enerji Tasarrufu

Fabrikalar büyük binalar olduğu için ısı kaybı yaşaması daha fazla maliyetlere neden olabilmektedir. En ekonomik ısıtma sistemlerine yönelen fabrikalar yüksek tavana ve duvarlara sahip olmasından dolayı ısıtma sorunu yaşayabilmekte. Böyle bir yapının ise ısınması zordur. Fabrikalarda havanın ısıtılmasıyla ortam çok zor ısınır. Bunun nedeni ise bu tip ısıtma sistemlerinde ısınan havanın yükselmesidir. Bu gibi yüksekliği fazla olan yapılarda doğrudan havayı ısıtan sistemlerle enerji maliyetlerinin artmasına engel olmak mümkün değildir. Doğru şekilde ısıtması planlanan fabrikalarda enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Yanlış bir planlama enerji tasarrufunu sağlayamaz ve maliyetleri artırabilir. Fabrika gibi büyük yapılar için botu tip ve seramik plakalı radyant ısıtıcılar tercih ederek ekonomik sistemlere sahip olmaktadır. Bunun nedeni ise radyant ısırma sistemlerinin ısıtma prensiplerinden kaynaklıdır. Bu sistemlerde ise ısıtma zeminden başlar ve ısınan hava yükselmeden ortam da ısı kontrol altında olacak bir çalışma tarzı vardır. Yüksek hacimli fabrika gibi alanlarda bu sistem kullanılarak ısınma enerjisi sağlar. Fabrika iklimlendirme için dilerseniz bizlere ulaşabilir ve profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.