logo-entalpi-2

Havalandırma Sistemleri

Kapalı bir ortamın yoğun hava kirliliği ve sağlıksız hava koşullarını iyileştirerek ortama temiz hava girişini sağlayan genel sisteme havalandırma sistemleri denilmektedir. Havalandırma sisteminin birçok çeşidi ve farklı çalışma prensipleri bulunmaktadır. Havalandırma sisteminin birçok alanda kullanılması gerekmektedir. İnsanların birçoğu kapalı alanlarda vakit geçirmektedir. Daha temiz bir havada vakit geçirerek sağlığımızı da korumuş oluruz. Kirli havanın sadece insan sağlığına değil diğer birçok unsuru da zararının olduğunu unutmamak gerekir. Havalandırma sistemleri iç mekanı temizlerken çevreyi de kirletmeden çalışmaktadır. Havalandırma sistemlerinin bünyesinde ve havalandırma sistemleri teknolojisinde bu durumun da önüne geçen çalışmalar yapılmaktadır. Havalandırma sistemleri birçok farklı şekilde çalışılan ortama göre tasarlanır. Aynı zamanda havalandırma sistemleri estetik açıdan da hiçbir sorun içermediği için endişe etmenize gerek kalmaz. Alanınız için en uygun havalandırma sistemini kullanmanız için Entalpi Mühendislik ve Yapı Tesisatları firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Havalandırma Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

İnsanların girebildiği hemen hemen her alanda havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Havalandırma sistemlerinin, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmasının en büyük sebebi, insan yoğunluğu ve hava kirliliğidir. Giderek artan nüfusla birlikte hem farklı hastalıklarda hem de hava kirliliğinde artış meydana gelmiştir. Kapalı alanlarda hem çalışan hem de vakit geçiren insanların daha konforlu bir şekilde faaliyet göstermesi için havalandırma sistemlerine mutlaka ihtiyaç vardır. Binalar, hastaneler, camiler, restaurantlar, ofisler gibi tüm kapalı alanlarda bu sistemler kullanılmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Havalandırma sistemlerinin iki farklı çeşidi bulunmaktadır:

 • Doğal havalandırma sistemleri: Bu sistem dış ortamdan gelen havanın, pencere, kapı ve baca gibi doğal boşluklardan içeri girmesini ve kirli havanın dışarı çıkmasını sağlar.
 • Mekanik havalandırma sistemleri: Mekanik havalandırma sistemleri, fan, havalandırma kanalı ve filtre gibi ekipmanlar kullanarak çalışır. Bu sistemler, dış ortamdan gelen havanın içeri alınmasını ve kirli havanın dışarı atılmasını sağlar.

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Havalandırma sistemleri sayesinde kötü hava dışarı atılırken temiz hava içeri alınmaktadır. Kirli havanın tahliye edilerek temiz havanın içeri girmesi içinde özel bir sistem kullanılmaktadır. Fan bu işlemler için özellikle tercih edilmektedir. Fanlar sayesinde istenilen havanın aktarılması sağlanmaktadır. İlk olarak dışarıdan hava üflemesi yapılmaktadır. Hava akımı hem filtreden hem de ısıtıcıdan geçerek gerekli derecelenmeler yapılır. Bu sayede temiz havanın içeri girmesi sağlanır. İçeri aktarılması istenen hava sızdırma yapmayan kanallardan geçerek ortama yayılmaktadır.

Kafe ve Restoran Havalandırmaları

Kafe ve restaurantlar günümüzün en çok tercih edilen alanlarından birisidir. Farklı yaş gruplarını sıklıkla ağırlayan bu mekanlar genellikle kalabalık bir şekilde faaliyet göstermektedirler. Sürekli yoğun olan bu mekânlarında havasının temiz ve daha ferahlatıcı bir şekilde olması gerekmektedir. Kirli bir havanın olması hem çalışanlar hem de müşteriler için oldukça zararlıdır. Sadece kişiler için kullanılan malzemelerin de daha ferah bir ortamda bulunması gerekir. Bazı gıdaların bozulmaması, kullanılan teknolojik aletlerin zarar görmemesi içinde havanın ve sıcaklığın belirli seviyelerde olması gerekmektedir. Kafe ve restaurant havalandırma sistemleri bu yüzden oldukça çok önemlidir ve işletmelerin bu sistemleri kullanması gerekmektedir. Bu mekanlarda çalışan kişilerinde daha verimli ve hızlı çalışmaları için kendilerini daha konforlu ve rahat hissetmeleri gerekmektedir.

Kafe ve Restaurant Havalandırma Sistemleri Avantajları

Kafe ve restaurant havalandırma sistemlerinin avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Mekanınız içerisinde uygun hava şartlarına sahip olmanızı sağlar.
 • Uygun hava şartlarında çalışan personeliniz çok daha verimli çalışır.
 • Ortamın hijyenini sağlar.
 • Ortama salınan kokunun giderilmesini sağlar
 • Ortama yayılan zararlı gazların emilimini gerçekleştirir.
 • Ortamdan dışarı atılan zararlı gaz ve kokuya karşılık ortam içerisine temiz hava salınımı gerçekleştirir.
 • Ortam havasının temizlemenin yanı sıra ortamda bulunan havanın ısıtılması ya da soğutulması için de kullanılmaktadır.
 • Ortam havasının kalitesini arttırır.
 • Doğru tasarım ile düşük enerji kullanımı sağlar.
 • Sadece yemek yapılan alanların değil, mekan içerisinde bulunan yemek yeme alanı, tuvalet, lobi gibi diğer alanlarında havalandırılması için kullanılmaktadır.
 • Yangın söndürme sistemlerini destekler şekilde çalışmaktadır.

Kafe ve Restaurant Havalandırma Sistemlerinin Bakımları Nasıl Yapılmaktadır?

Kafe ve restaurant havalandırma sistemlerinin sorunsuz ve kaliteli bir şekilde çalışması için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu sistemlerin:

 • Filtrelerin temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekir.
 • Fanların ve motorların kontrol edilmesi uzman kişiler tarafından yapılması lazımdır.
 • Havalandırma kanallarının temizlenmesi gerekir.

Kafe ve Restaurant Havalandırma Sistemleri Nasıl kurulur?

Kafe ve restaurantların iç mekânı dışında mutfak alanının da profesyonel havalandırma sistemlerine ihtiyacı bulunur. Havalandırma sisteminde temel olarak; havalandırma ekipmanı, bina çizimleri, müşteri oturma planı, mutfak ekipmanları gibi farklı özellikleri kapsayacak şekilde kurulumu yapılır. Bu sistemlerin içinde havalandırma menfezleri, aspiratör tercihleri, havalandırma fan seçenekleri bulunur.

Kafe ve Restaurantların Havalandırma Sistemleri Projeleri Nasıl Hazırlanır?

Kafe ve restaurantların havalandırma sistemleri hazırlanırken ihtiyaç ve beklentiler dikkate alınarak projeler hazırlanır. Entalpi firmamızla eşsiz mühendislik hizmetlerimizle alanlarınız için en doğru ve kullanışlı sistemleri sizler için hazırlayacağız. Keşiflerimizi yaparak alanlarının beklenti ve ihtiyaçlarına göre projelerimizi oluşturacağız. Mekanlarınızın boyutu, büyüklüğü, sistemin nerelerde kullanılacağı gibi gerekli araştırmalar sonucunda en iyi tasarımları oluşturacağız. En uygun maliyetli hizmetlerimizle tasarımlarımızı kısa sürede hazırlayarak alanlarınıza kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Kafe ve Restaurantlar için Hangi havalandırma Sistemler Uygundur?

Kafe ve restaurant havalandırma sistemler için en önemli bileşenlerden birisi de hava kanallarıdır. Bu hava kanalları da mekanlarınızın özelliklerine göre değişmektedir. Bu sistemler:

 • Dikdörtgen,
 • Yuvarlak,
 • Kare,
 • Spiral,
 • Prizmatik,
 • Flanşlı,
 • Siyah sac hava kanallarından oluşmaktadır.

Daha hafif ve temiz bir havanın mekânlarınızda daha konforlu bir alan yaratmasını istiyorsanız bizlerle hemen iletişime geçerek çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir ve hizmet taleplerinde bulunabilirsiniz.