logo-entalpi-2

Villa Isıtma Nedir?

Villalar ya da genel anlamda müstakil evler, özellikle şehir hayatından ve yoğunluğundan kaçmak isteyenler için bir numaralı tercih konumundadır. Pandemi süreciyle birlikte villalara olan talep de artmıştır. Bu doğrultuda her geçen gün daha fazla insan villa ya da müstakil evlerde yaşamaya başlamaktadır. Apartman dairesine sıkışmak istemeyen ya da sığamayan insanlar için oldukça mantıklı bir tercih olan villalar, günümüzde insanların en çok tercih ettikleri ev tiplerinden birisidir. Villada yaşamak birçok açıdan avantajlı bir durum olsa da bu yaşamın sürdürülebilir olması için bazı temel ihtiyaçların giderilmesi oldukça önemlidir. Bu temel ihtiyaçlardan birisi de ısınma ihtiyacıdır. Birçok villada veya müstakil evde ısınma problemleri yaşanabilmektedir. Bunun sebebi büyük ve tek bir yapıda bulunan villaların ısıtılmasının apartman dairelerine nazaran daha zor ve meşakkatli olmasıdır. Ayrıca villalar, apartman dairelerine nazaran yüzey alanı olarak daha büyük alanlardır. Bu da ısıtma sisteminin kontrollü ve ihtiyaca yönelik bir sistem olmasını gerektirmektedir. Aksi durumda gereksiz enerji kaybı yaşanabilmektedir. Tüm bu nedenlerle villaların ısıtılmasında birçok farklı ısıtma sistemi ve yöntemi tercih edilmektedir. Villaların yapısına, konumuna, ısınma ihtiyacına ve diğer birçok özelliğine göre en uygun ve tasarruflu ısıtma yöntemi uygulanmaktadır. Bu nedenle villa ısıtma yöntemi tercihi yapılırken bir uzmandan görüş alınması ve alanında uzman kişilerle bu süreci yürütmek gerekmektedir. Aksi takdirde villanın ya da müstakil evin gerektirdiği sistemin tamamen zıttı bir sistem kurulabilmekte ve bu ileride çok ciddi masraf ve problemlere yol açabilmektedir.

Villa (Müstakil Ev) Isıtma Yöntemleri Nelerdir?

Villalar, yukarıda da bahsedildiği üzere birden fazla çeşitte ısıtma yöntemi aracılığıyla ısıtılabilmektedir. Bu noktada ilgili ısıtma yöntemleri arasında yapılacak olan tercih, villanın gereksinimlerine göre belirlenmektedir. Genel olarak ise en çok kullanılan villa ısıtma sistemleri güneş enerjili ısıtma sistemleri, doğalgazlı merkezi ısıtma sistemleri, ısı pompalı ısıtma sistemleri, LPG’li merkezi ısıtma sistemleri, odun sobalı ısıtma sistemleri, sıvı yakıtlı merkezi ısıtma sistemleri ve alttan ısıtma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneş Enerjisi ile Villa Isıtma

Güneş Enerjisi ile Villa Isıtma
Güneş Enerjisi ile Villa Isıtma
Villa ya da müstakil ev ısıtma sistemlerinden ilki, güneş enerjisi ile ısıtmadır. Güneş ışınlarından elde edilen ısı ve elektrik enerjileri bir villayı hem ısıtmakta hem de çeşitli amaçlarla elektrik olarak kullanılmaktadır. Güneş enerjisi ile ısıtmada güneş panelleri genellikle villanın çatısına yerleştirilmekte ve bu paneller sayesinde güneş ışınlarından soğurma yoluyla ısı elde edilmektedir. Elde edilen bu ısı enerjisi de hem evdeki kullanım suyunu ısıtmakta hem de peteklerde kullanılarak ısınma sağlamaktadır. Özellikle Ege ve Akdeniz gibi güneşli günlerin sıklıkla yaşandığı yerlerde yoğun olarak kullanılan güneş enerjisi ile ısıtma sistemleri sayesinde yazın sıcak su ve elektrik sağlanırken kışın evin ısıtılması sağlanmaktadır. Güneş enerjisi ille villa ısıtmada ısı pompaları kullanılabildiği gibi kimi durumlarda farklı mekanizmalarla da bu ısınma sağlanabilmektedir.

Alttan Isıtma Sistemleri ile Villa Isıtma

Alttan Isıtma Sistemleri ile Villa Isıtma
Alttan Isıtma Sistemleri ile Villa Isıtma
Villa ısıtmak için en mantıklı yöntemlerden biri de alttan ısıtma sistemleridir. Alttan ısıtma sistemleri zemin döşemesinin türü fark etmeksizin her türlü döşemenin altına yerleştirilebilen elektrik hatları veya boru hatları ile ısıma sağlayan ısınma sistemleridir. Alttan ısıtma sistemleri ile villalarda ısınma gerçekleştirilmesi hem maliyet hem de estetik açıdan oldukça mantıklı bir tercihtir. Nitekim bakıldığından alttan ısıtma sistemlerinde hiçbir şekilde petek ya da ısıtma mekanizması gözükmemekte ve görüntü kirliliği oluşmamaktadır. Ayrıca bu sistemler, ilk kurulum dışında maliyeti oldukça düşük olan ısıtma sistemleridir. Bu nedenle günden güne alttan ısıtma sistemleri olan talep de artmaktadır.

Doğal Gaz ile Merkezi Villa Isıtma

Doğal gaz ile merkezi villa ısıtma, en çok karşılaşılan konut ısıtma yöntemidir. Bu sistemde, genellikle ulusal doğal gaz şebekesinden edinilen gaz ile ısıtma sağlanmaktadır. Isıtma yapılacak olan villanın genelde bahçesinde ya da depo kısmında bulunan kazan dairesi ile ısıtma ile ilgili işlemler yapılabilmektedir. Diğer villa ısıtma yöntemlerinden en büyük farkı ve avantajı ise, yakıt stoklama zorunluluğu olmadan ısıtma gerçekleştirebilmesidir. Bu sayede herhangi bir alanı stok alanı olarak ziyan etmeye gerek kalmamakta, her an ve her koşulda kullanımı sağlanabilmektedir. Doğal gazlı ısıtma yönteminde merkezi ısıtma ile radyatörler veya alttan ısıtma sistemleri ile ısıtma sağlanabilmektedir.

LPG ile Merkezi Villa Isıtma

LPG ile Merkezi Villa Isıtma
LPG ile Merkezi Villa Isıtma
Bir diğer ısıtma sistemi ise LPG ile çalışan merkezi villa ısıtma sistemleridir. LPG ya da diğer adıyla sıvı petrol gazının kullanılması ile elde edilen ısı ile ısıtma gerçekleştirilen bu sistemde çalışma prensibi genel olarak doğal gazlı ısıtma sistemleri ile aynı olmaktadır. LPG ile ısınan villalarda LPG kazanları genellikle bahçede gömülü olmaktadır. Bu sayede alan kaybı yaşamadan ısınma gerçekleştirilebilmektedir. LPG ile villa ısıtmada da aynı doğal gaz ile villa ısıtmada olduğu gibi radyatörler ya da alttan ısıtma boruları ile ısınma sağlanmaktadır. Burada hangi sistemin kullanılacağının tercihi evin ısı ihtiyacına göre yapılmaktadır. Ancak hem LPG hem de doğal gaz ile çalışan villa ısıtma sistemleri, fosil yakıtla beslenen ısıtma sistemleri olduklarından çevre dostu ısınma yöntemleri olarak kabul edilmemektedir.

Isı Pompası ile Villa Isıtma

Isı pompaları doğa dostu bir ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemde aynı klima gibi işleyen bir ısıtma mekanizması bulunmaktadır. Isı pompası ile villa ısıtmada, ısı pompaları dışarıdan almış oldukları havayı ısıtmakta ve villanın içerisine göndermektedir. Isı pompası ile villa ya da diğer adıyla müstakil ev ısıtmada ilk kurulum maliyetleri diğer sistemlere nazaran bir miktar yüksek olsa da ısıtma işlemi sırasında masrafı oldukça düşüktür. Bu kapsamda ısı pompası kurulumu oldukça mantıklı bir yatırımdır. Bu yöntem ile eksi derecelerdeki hava sıcaklıklarında bile her mevsim ve koşulda ısınma gerçekleştirilebilmektedir.

Odun Sobası ile Villa Isıtma

Odun Sobası ile Villa Isıtma
Odun Sobası ile Villa Isıtma
Odun sobaları ya da şömineler her ne kadar nostaljik ısınma yöntemleri olarak kabul edilseler de aslında ısınma ihtiyacını iyi bir seviyede karşılayabilen ısıtma sistemleridir. Bu sistemlerde avantaj olarak karşımıza çıkan unsurlar görünüş olarak etkileyici olması ve kullanım olarak zorlayıcı olmamasıdır. Ne var ki bunların yanında yakacakların depolanması, yalnızca kısmi ısınma sağlanması ve sürekli temizlik gerektirmesi odun sobası ve şöminelerin temel ısınma aracı olarak değil de ek ısınma yöntemi olarak kullanılmasını daha mantıklı hale getirmiştir.

Sıvı-Katı Yakıt ile Villa Isıtma

Bir diğer villa ısıtma yöntemi yakıtlı villa ısıtma sistemleridir. Bu yakıtlar sıvı veya katı olabilmektedir. Katı yakıtlar genellikle kömür olarak kullanılırken sıvı yakıtlar motorin ve fuel-oil olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerde kurulum maliyeti düşük olduğundan ilk başka uygun fiyatlı villa ısıtma yöntemleri olduğu düşünülmektedir. Ne var ki gerek yakıt fiyatları gerekse yakıt tüketimi nedeniyle bu yöntemde oldukça maliyetli bir villa ısınma yöntemidir. Yakıt tankından elde edilen yakıtla ısıtma gerçekleştirilen bu villa ısıtma yöntemi, kısmen de olsa tercih edilmektedir. Tabi bu noktada kullanılan yakıtların geri dönüştürülemez ve yenilenemez fosil yakıtlar olduğu belirtmek gerekmektedir.